Beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencilerinin liderlik tarzlarının incelenmesi
Investigation of the leading styles of physical education and sport and vocational school students
- Tez No: 654355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada amaç; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin liderlik tarzlarını incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı içerisinde yer alan betimsel tarama metodu kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya örneklem olarak Kafkas Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulunda okuyan öğrenciler içerisinden seçkisiz ve kartopu örneklem seçme yöntemi kullanılarak 330 öğrenci dâhil olmuştur. Bu da evrenin %36.6'lık kısmına denk gelmektedir. Ölçekten gelen veriler üzerinde SPSS 20.0 bilgisayar paket programı kullanılarak yüzde aritmetik ortalama, ANOVA, Bağımsız Gruplar için T-testi vb istatistiksel analizleri yapılmıştır. Sonuçta; Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu öğrencilerinin“İnsan Kaynaklı Liderlik Tarzı”nı benimsediği, ölçeğe ortalamanın üstünde puan verdiği, cinsiyet değişkeni ile sadece insan kaynaklı liderlik tarzı arasında anlamlı bir farka rastlandığı, diğer liderlik tarzlarında anlamlı bir fark çıkmadığı, öğrencilerin yaş, okuduğu sınıf, okuduğu bölüm, branşı, spor deneyimi, kaptanlık yapma durumu ile liderlik tarzları arasında anlamlı bir farka rastlanmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde şu önerilerde bulunulmuştur: Çalışmaya dâhil olan katılımcıların“İnsan Kaynaklı Liderlik Tarzı”nı kabul ettikleri görülmüştür. Bunun için bu liderlik tarzı ağırlıklı olmak üzere kişilere uygulamalı seminer, kurslar ya da konu ile ilgili seçmeli ders önerilebilir. Kadınların az da olsa tüm liderlik tarzlarında erkelere nazaran ölçek puanları fazla çıkmıştır. Bu nedenle erkek deneklerin katılımını pozitif yönde etkilemek için erkek-kadın karma gruplar oluşturularak çeşitli yarışmalar düzenlenebilir. Katılımcıların liderlik tarzları konusunda ülke içi ve ülke dışında çeşitli spor kuruluşların vb yönetimlerini incelemeleri için öğrenme amaçlı geziler düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the leadership styles of the students of the School of Physical Education and Sports. In order to analyze the leadership styles of the students of the School of Physical Education and Sports. The“Versatile Leadership Orientations Scale”was used as the data collection tool. 330 students were included in the study using the random sampling method and snowball sampling method among the students studying at Kafkas University School of Physical Education. This corresponds to 36.6% of the universe. Statistical analysis of percentage arithmetic mean, ANOVA, T-test for Independent Groups etc. were performed on the data from the scale using the SPSS 20.0 computer package program. Eventually; The students of the School of Physical Education and Sports adopted the“Human Based Leadership Style”, scores above average on the scale, there is a significant difference between the gender variable and only human-induced leadership style, there is no significant difference in other leadership styles, it was observed that there was no significant difference between students' age, class, department, branch, sports experience, captain position and leadership styles. Within the framework of the results, the following suggestions have been made: It was observed that the participants included in the study accepted the“Human Based Leadership Style”. For this, people can be given practical seminars, courses or elective courses on the subject, with this leadership style predominant. In all leadership styles of women, scale scores were higher than men. Therefore, various competitions can be organized by forming male-female mixed groups to positively affect the participation of male subjects. Learning trips can be organized to examine the leadership styles of the participants in the country and abroad, the management of various sports organizations etc.