Yangın algılama ve söndürme sistemlerinde nesnelerin interneti kullanımının deneysel araştırılması
Experimental investigation of the internet use of objects in fire detection and extinguishing systems
  1. Tez No: 654361
  2. Yazar: OMAR YAWEZ MUSTAFA MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnsanlık tarihinin en büyük buluşlarından biri olan yangın, büyük felaketlere yol açabilir. İnsan, yangını kontrol edebilecek tek nesnenin kendisi olduğunu bildiğinden ve kontrol edemediğinde afetlerin büyüklüğünün farkında olduğundan, mühendislik bilgisi ve modern tekniklerle bunları çözmek için çalışmaktadır. Yangın saniyeler içinde çok hızlı yayılır, bu nedenle yangının tespit edilmesi ve söndürülmesi için çok hızlı yanıt verilmesi ve yangın çok kritik bir felaket halini almadan önce yangın mutlaka söndürmelidir. Özel olarak deneysel çalışmaları gerçekleştirmek için bir yangın odası ve yangının gelişimini gözlemlemek için kontrol ve gözlem odası inşa edilmiştir. İnşaat aşamasında, yangın alarmı sistemleri ve yangın izleme sistemleri Nesnelerin İnterneti (IoT) platformunun alt yapısı için özel olarak yapılmıştır. Yangın odası alt yapısı tamamlandıktan sonra, binadaki ince işler tamamlanırken duman, alev ve sıcaklık sensörleri yerleştirildi. Yangın çıktıktan sonra yangın büyümeden önce yangın söndürme sistemleri devreye girmesi ve yangına ilk müdahale öncesi sesli ve ışıklı yangın alarmı vermesi planlandı. Oluşturulan sistem ile hem ses hem de ışık alarmı uyarıları aktif hale getirilerek insanların kolayca tahliyesi için zaman kazanılması düşünülmüştür. Sistemin ayrıca acil servis numaralarını arayarak ve yangın olayının yerini kısa mesajla ve bölgeye ait konum bilgisi göndererek anlık yangın ihbarı yapması planlanmıştır. Bu çalışmada planlanan tüm alt yapılar tamamlandıktan sonra, yangın odasında gerçek bir yangın çıkartılmış ve sistemin çalışıp çalışmadığı test edilmiştir. Yangın başlatıldığında duman sensörleri devreye girmiş bir yangın olduğunu algılamış, sesli ve ışıklı alarmı devreye girmiştir. Yangın olduğu bilgisini konum bilgisi ile tanımlanan cep telefonuna mesaj olarak iletmiş ve itfaiye ye yangın başladığı bilgisi aktarılmıştır. Isının yükselmesi üzerine yangın odasında yerleştirilmiş olan 2 adet yangın topu devreye girmiş ve tanımlanan ısı seviyesinde patlamıştır. Sıvı yangını olarak tasarlanan sistemde yangın topları yangını söndürmüş ve yangın söndü bilgisini tanımlı telefona konum bilgisi ile iletilmiştir. Yangın başladığında sistem ayrıca binaya ait elektrik, su doğalgaz sistemlerini de devreden çıkartarak olması muhtemel yangın büyümesine karşı bir önlem alınmıştır. Nesnelerin İnterneti (IoT) olgusu üzerine tasarlanan ve ekonomik olan bu sistemin kullanılabileceği daha farklı yangın sistemleri için farklı tasarımlar yapılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fire, one of the greatest inventions in human history, can cause great disasters. Since man knows that he is the only object that can control fire and is aware of the magnitude of disasters when he cannot control it, he works to solve them with his engineering knowledge and modern techniques. The fire spreads very quickly within seconds, so a very quick response to detect and extinguish the fire and the fire must be extinguished before it becomes a critical disaster. A fire chamber was specially built to carry out experimental studies and a control and observation room to observe the development of fire. During the construction phase, fire alarm systems and fire monitoring systems were specially made for the infrastructure of the Internet of Things (IoT) platform. After the fire room infrastructure was completed, smoke, flame, and temperature sensors were placed while the finishing works in the building were completed. After the fire broke out, it was planned to activate the fire extinguishing systems before the fire expanded and to give an audible and illuminated fire alarm before the first response. With the system created, both sound and light alarms are activated, saving time for people to evacuate easily. The system is also planned to make instant fire notifications by calling the emergency service numbers and sending the location of the fire incident via text message and location information of the area. After completing all the infrastructures planned in this study, a real fire started in the fire room and the system was tested whether it works or not. When the fire was started, smoke sensors were activated and detected that there was a fire, and its audible and light alarm was activated. He sent the information that there was a fire to the mobile phone, which was identified with the location information, and the fire department was informed that the fire started. Upon the temperature rise, 2 fireballs placed in the fire chamber were activated and exploded at the defined temperature level. In the system designed as liquid fire, the fireballs extinguished the fire and the fire extinguished information was transmitted to the defined phone with the location information. When the fire starts, the system also takes a precaution against possible fire growth by deactivating the electricity, water, and natural gas systems of the building. It has been concluded that different designs can be made for different fire systems where this system, which is designed on the Internet of Things (IoT) and is economical, can be used.