Petro-kimya tesislerinde yangından korunma
- Tez No: 57506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GENTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Çağımızdaki teknik gelişmelere paralel olarak yangın önleme ve söndürme sistemleri ile insan, araç - gereç ve bina koruma sistemleri için her geçen gün yeni teknikler geliştirilmekte, yeni ürünler çıkarılmakta ve yeni malzemeler kullanılmaktadır. Bu gelişmelerden mimarlar, mühendisler, araştırmacılar, eğitimciler ve yöneticilerin haberdar olması ve takip etmesi gerekir. Nüfusun hızla artması, teknolojinin gelişmesi büyük binalara, büyük endüstri tesislerine sebep olmuştur. Bu tür yerlerde maddi zararlar yanında, insan hayatıda söz konusu olduğundan yangın önleme ve söndürme sistemlerinun kurulması vazgeçilmez olmuştur. Bu çalışmada bir PETRO - KİMYA tesisinde yangından korumak için gerekli bütün sistemler anlatılmış ve sistem çözümleri örnekli olarak açıklanmıştır. Birinci bölümde, genel olarak sistemler tanıtılmıştır. İkinci bölümde, hidrantlar, yangın dolapları ve portatif söndürücülerden oluşan manuel sistemler anlatılmış ve dizaynları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, söndürücü olarak su, gaz, köpük ve kimyasal maddelerden oluşan otomatik söndürme sistemlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, otomatik söndürme sistemlerinde (sprinkler sistemi) kullanılan saha elemanları tanıtılmış ve fonksiyonları belirtilmiştir. Beşinci bölümde yangını önceden önleme amacıyla kurulan algılama sistemlerinden bahsedilmiştir. Altıncı ve son bölümde ise en uygun sistem çözümünü yapmak için flat analizi ve sistemlerin karşılaştırılması yapılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY It it obvious that, nowadays we are witnessing many new technical developments parallel to the fire protection and extinguishing systems and systems for man, equipments, building protection systems with each passing days. New products are introduced and materials used today. There is an inescapable need for architect engineers, reseacrher trainers and executives should be informed from these developments. Due to speed growth of population and fast developing of technology have caused installation of multi - stored buildings and huge industries. It is unavoidable to install fire protection and extinguishing systems as far as humen life concerned besides a significant losses in such a places. In this study all possible systems that are necessary to prevent fire prior to initiating fire are defined in a petro - chemical installation and their solutions have been explained with their samples. In the first chapter, General introduction of systems In the second chapter, Explanation of manuel systems consist of hydrants, fire hose cabinet, portable extinquishers and their related designs, In the third chapter, Automatic extinguisher systems composed of water, foam, gas and chemical materials are defined as being extinquisher, In the fourth chapter, introduction of field elements used in automatic extinguisher system (sprinklersystem) and explanation of its function In the fifth chapter, explanation of fire alarm system to prevent fire prior to fire cause, In the sixth chapter, compansion of price analyses and systems in order to determine the most suitable solution. VIII