Alternative hosts, vectors transmission, and molecular characterization of Citrus yellow vein clearing virus (CYVCV) isolates
Turunçgil sarı damar açılması virüsü (CYVCV)'nün farklı konukçu ve vektörlerinin araştırılması, etmenin farklı izolatlarının moleküler olarak karakterizasyonu
  1. Tez No: 654365
  2. Yazar: FABRICE MARINA AFLOUKOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖNELGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
2018-2020 yılları arasında, Turunçgil sarı damar açılması virüs (CYVCV)'ünün oluşumunu ve karakterizasyonunu belirlemek için Adana ilinde araştırmalar yapılmıştır. Virüs, Adana ilinde düşük oranda görülmüştür (%14.23). Adana ilinde turunçgil çeşitlerinde oluşan virüs izolatlarının manto protein bölgesine dayalı moleküler karakterizasyonu birbirine benzer olduğu tespit edilmiştir. Yeni nesil dizileme (NGS), turunçgillerde meydana gelen CYVCV' nin bütün genomunu ortaya çıkarmıştır. Y2 olarak adlandırılan virüs izolatı, 7528 nükleotidden oluşur ve aynı bölgede Eureka limonundan ekstrakte edilen Y1 izolatı ile aynı genom organizasyonuna sahip olduğu tespit edilmiştir. Taşıma çalışmaları sonucunda, asma (Vitis vinifera)'nın CYVCV' nin konukçusu ve pamuk yaprakbiti (Aphis gossypii Glover)'nin CYVCV' nin vektörü olduğu, Turunçgil pamuklu beyaz sineği (Aleurothrixus floccosus)'nin ise virüsü bünyesine alamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
From 2018 to 2020, investigations were conducted in Adana province of Turkey to determine the occurrence and characterization of Citrus yellow vein clearing virus (CYVCV). The virus was found to have a moderately low occurrence in the province (14.23%). The molecular characterization based on the coat protein region of the virus isolates occurring on various citrus cultivars in Adana province show a close similarity with each others. Next-generation sequencing revealed the complete the genome of CYVCV occurring on sour orange. The virus' isolate titled Y2 consists of 7528 nucleotides without poly (A) tail and has the same genome organization as isolate Y1 extracted from Eureka lemon in the same region. In our results of transmission studies, grapevine (Vitis vinifera) was identified as the host of the CYVCV. Cotton aphids (Aphis gossypii Glover, Hemiptera: Aphididae) was identified as vector of CYVCV, while woolly whitefly (Aleurothrixus floccosus Maskell, Hemiptera: Aleyrodidae) failed to acquire the virus.