Karabük Üniversitesi mikroşebekesinin tasarımı ve modellenmesi
Design and modeling of microgrid of Karabuk University
- Tez No: 654371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZIYODULLA YUSUPOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mikroşebekeler, dağıtılmış enerji kaynaklarını, depolama birimlerini ve yükleri şebekeye bağlı veya şebekeden bağımsız modlarda kontrol etmek, güç sisteminin dayanıklı, güvenli ve kararlı çalışmasını sağlamak ve uzaktan kontrolünü gerçekleştirmek gibi işlevlere sahiptir. Ayrıca mikroşebekeler akıllı kontrol stratejileri sayesinde dağıtılmış enerji kaynaklarını ve yükleri denetlemede veriler kullanır, hava şartlarını ve enerji taleplerini takip ederek doğru analiz ile hangi enerji kaynaklarını devreye alacağına karar verir. Örneğin, olası bir fırtınayı bildiren hava durum tahmini aldığında güneş enerjisinden bataryaya geçmek üzere programlanabilir. Çalışmada Karabük Üniversitesi Kampüsü'nde yer alan Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Öğrenci İşleri Merkezi'nde mikroşebeke sisteminin modellenmesi, tekno-ekonomik ve çevresel analizi gerçekleştirilmiştir. Yük değerleri saatlik olarak belirlenerek, kullanılan kaynaklar için güncel ekonomik değerler ve bölgenin güneş enerji verileri tanımlanarak, mikroşebeke sisteminin Net Bugünkü Maliyeti (NBM), Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti (SEM) ve emisyon değerleri hesaplanmış ve Karabük Üniversitesi'nde mikroşebeke sisteminin kullanılması amaçlanmıştır. FV paneller gündüz enerji ürettikleri için enerjinin sürekliliği dizel jeneratör, akü ve mevcut şebeke kullanılarak sağlanmıştır. En uygun maliyetli sistem tasarımını gerçekleştirmek için akü ve FV panel adeti HOMER yazılımı kullanılarak belirlenmiş ve tüm bileşenler için en ekonomik çözüm simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microgrids have functions such as controlling distributed energy sources, storage units and loads in grid connected or off grid modes, ensuring durable, safe and stable operation of the power system and realizing remote control. In addition, microgrids use data to control distributed energy sources and loads, thanks to smart control strategies and determine which energy resources to activate with correct analysis by following weather conditions and energy demands. For example, it can be programmed to switch from solar power to the battery when it receives a weather forecast that indicates a possible thunderstorm. In the study, the modeling, techno-economic and environmental analysis of the microgrid system in the Faculty of Engineering, Faculty of Economics and Administrative Sciences and Student Affairs Center locates in Karabük University Campus were performed. The load values were determined on an hourly basis, the current economic by defining the values and solar energy data of region, Net Present Cost (NPC), Levelized Cost of Energy (LCOE) and emission values of the microgrid system were calculated and it was aimed to use the microgrid system in Karabük University. Since PV panels generate energy during the day, the continuity of energy is provided with a diesel generator, battery and the existing network. In order to realize the most cost-effective system design, the number of batteries and PV panels was determined using the HOMER software and the most economical solution for all components was simulated.