Dahiliye polikliniğine başvuran geriatrik hastaların çok yönlü fonksiyonel değerlendirilmesi ve beslenme durumlarının irdelenmesi
Multiple functional evaluation and analysis of nutrition status of geri̇atri̇c pati̇ents admi̇tted to i̇nternal medi̇ci̇ne outpati̇ent cli̇ni̇c
  1. Tez No: 654386
  2. Yazar: TUBA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. HASAN TUNCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Multipl medikal problemi olan birçok kırılgan yaşlı fonksiyonal kayıp riski taşımaktadır. Çok yönlü fonksiyonel değerlendirme bu tür hastaları değerlendirmenin en iyi metodudur. Doğru tanının konulması ve en uygun tedavinin başlatılmasında erken müdahale önemlidir. Daha önemlisi, geriatrik değerlendirme bağımsızlığın ve hayat kalitesinin arttırılmasına yardımcı olur. Bu çalışmada 65 yaş ve üzeri, toplum içinde bağımsız yaşayan bireylerde duygu-durum, beslenme, bağımlılık durumlarının değerlendirilmesini ve beslenme durumu üzerine etkilerini incelemek üzere yapıldı. Ankara Numune Hastanesi dahiliye polikliniğine başvuran 133 birey çalışmaya dahil edildi. Kapsamlı geriatrik değerlendirme kapsamında detaylı öykü alındı, fizik muayene yapıldı ve demografik özellikleri kaydedildi. Hastaların duygu-durumları, beslenme durumları, temel ve enstrümental günlük yaşam aktivitelerinin objektif olarak değerlendirilmesi için Yesavage geriatrik depresyon skalası, mini nütrisyon testi, Barthel günlük yaşam aktiviteleri testi, mobilite testi ve Lawton-Brody enstrümental günlük yaşam aktiviteleri testi uygulandı. En sık kronik hastalıklar kardiovasküler hastalık, pulmoner hastalık, diabetes mellitus, serebrovasküler olay, kanser, kognitif bozukluk ve depresyondu. 65 yaş üstü bireylerin %21,1'inin mobilite problemi ve düşme öyküsü olduğu saptandı, bu oran erkeklerin %12,3'ünü ve kadınların %29,4'ünü kapsamaktaydı. Mobilite problemleri ve düşmenin kadınlarda daha sık olduğu görüldü. Depresyon riski erkeklerde %20, kadınlarda ise %39.7 idi. Malnutrisyon riski %28.6 idi. Malnutrisyon riski yüksek olan grupta depresyon riski daha fazla, bağımlılık ölçüleri yüksek, enstrümental günlük yaşam aktiviteleri düşük ve mobilite problemleri anlamlı ölçüde daha fazlaydı. Okuma-yazma ve medeni durumdan ise etkilenmediği saptandı. Sonuç olarak; yaşlıların medikal problemlerinin yanında görme, işitme, yürüme-denge, depresyon ve nutrisyon durumlarının değerlendirilmesi hem fonksiyonel bağımsızlıklarının korunmasında hemde bu gruba ayrılan devlet bütçesinin iyi bir şekilde kullanılmasında yararlı olacaktır. Birçok hospitalize edilen yada kırılgan yaşlının beslenmesi yetersiz düzeydedir ve malnutrisyonun hastalıkların progresyonu ilişkisi iyi bilinmektedir. Nutrisyonun tarama testleri ile değerlendirilmesi evde yada hastanede sağlık çalışanları tarafından kolaylıkla uygulanabilmektedir. Malnutrisyon riskninin erken saptanması hem hastanın mortalite ve morbiditesi hem de maliyet açısından çok yarar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Many fragile elderly people with multiple medical problems carry the risk of functional loss. Multifunctional assessment is the best method of evaluating such patients. Early intervention is important in making the correct diagnosis and initiating the most appropriate treatment. More importantly, geriatric assessment helps increase independence and quality of life. This study was aimed to examine the mood, nutrition, addiction status and evaluate effect on nutritional status in individuals aged 65 and over who live independently in the community. The study conducted 133 individuals who applied to Ankara Numune Hospital internal medicine outpatient clinic. Within the scope of comprehensive geriatric evaluation, detailed history was taken, physical examination was performed and demographic characteristics were recorded. The Yesavage geriatric depression scale, mini nutrition test, Barthel daily life activities test, mobility test and Lawton-Brody instrumental daily life activities test were applied to objectively evaluate the mood and nutritional status , basic and instrumental daily life activities of patients. The most common chronic diseases were cardiovascular disease, pulmonary disease, diabetes mellitus, cerebrovascular disease, cancer, cognitive impairment, and depression. It was determined that 21,1% of patients had mobility problems and a history of fall, this rate included 12.3% of men and 29.4% of women. Mobility problems and falls were seen to be more common in women. The risk of depression was 20% in men and 39.7% in women. Malnutrition risk was 28.6%. In the group with a high risk of malnutrition, the risk of depression and addiction measures were high, instrumental daily living activities were low, and mobility problems were significantly higher. It was found that it was not affected by literacy and marital status. As a result; in addition to the medical problems of the elderly, evaluation of their vision, hearing, walking-balance, depression and nutritional status will be useful both in protecting their functional independence and in the proper use of the state budget allocated to this group. Many hospitalized or fragil elderly people have poor nutrition and the relationship between malnutrition and disease progression is well known. Evaluation of nutrition by screening tests can be easily performed by healthcare professionals at home or in the hospital. Early detection of malnutrition risk provides great benefits in terms of both mortality and morbidity of the patient and cost of healthcare.