Yenidoğan bebeklerde beslenme öncesi ve sonrası sürekli non-invaziv monitörizasyonla; hemoglobin (SpHb), perfüzyon indeksi (Pİ) pletismografik varyabilite indeksi (PVİ) değerlerinin ölçülmesi
Before and after feeding with continuous non-invesive monitoring in newborn babies; measurement of hemoglobin (SpHb), perfusion index (Pİ) pleth variability index PVİ) values
- Tez No: 654401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KAZANASMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Son yıllarda invaziv monitörizasyon yöntemleri yerine noninvaziv monitörizasyon yöntemlerine olan yönelim artmaktadır. Noninvaziv yöntem olarak nabız oksimetre kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu nabız oksimetre teknolojisi günümüzde daha da geliştirilerek yedi dalga boylu ko-oksimetre yöntemi ortaya çıkmıştır. Nabız ko-oksimetre yöntemiyle hemoglobin (Hb) düzeyinin noninvaziv olarak fotopletismografik yöntemle ciltten ölçümü (SpHb), pletismografik varyabilite indeksi (PVİ), perfüzyon indeksi (Pİ), oksijen satürasyonu (SpO2), kalp tepe atımı (KTA) parametreleri aynı anda ölçülebilmektedir. Pİ, ko-oksimetre teknolojisiyle elde edilebilen yeni parametrelerden biridir. Dolaşımdaki sıvı miktarını öngörmede kullanılmaktadır. Pİ'deki minimum ve maksimum değişkenlikleri esas alan formülasyonunda ise PVİ elde edilmektedir. PVİ monitörizasyonu ile intraoperatif hipotansiyon ve sıvı ihtiyacının önceden tahmin edilebildiği gösterilmiştir. Çocuklarda Hb seviyelerini ölçmek için kan örneği alınması genellikle gerekmektedir. Özellikle küçük çocuklarda, SpHb ölçümü hem gereksiz kan alınmasını önleyerek hem de invaziv işlem sayısını azaltarak hasta lehine faydaları olabilir, ancak klinik ortamdaki hassasiyeti ve doğruluğu belirsizliğini korumaktadır. Yakın zamanda SpHb ve venöz kan analizi (hemogram) ölçüm yöntemleri arasındaki karşılaştırmalar eritrosit transfüzyonu uygulanan cerrahi, pediatrik yoğun bakım, pediatrik hemotoloji ve kronik böbrek yetmezliği olan pediatrik nefroloji hastalarında yapılmış SpHb ölçümü ve venöz ölçümle Hb ölçümü arasında anlamlı fark olmadığı ve bu yeni yöntemle de benzer sonuçlar elde edilebildiği görülmüştür. Amaç: Bu çalışmada ko-oksimetre yöntemiyle noninvaziv elde ettiğimiz Pİ, PVİ ve SpHb parametrelerinin bir değişken olarak oral beslenme ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Vücuda alınan sıvı ile değişebileceğini öngördüğümüz mezenterik kan akımına bağlı olarak elde edilen bu parametrelerin gösterebileceği değişim ve birbirleri ile olan ilişkisi güncel veriler ışığında tartışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Haziran 2018 ile 1 Haziran 2019 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları yenidoğan yoğun bakım kliniklerinde muayene edilen yenidoğan döneminde olan (doğumdan sonraki yaşamın ilk 30 gününde olan) sağlıklı 75 bebek dahil edildi. Bebeklerin anne emzirmesinden ve/veya biberonla beslenmesinden hemen önce ve beslendikten sonraki ilk bir saat içerisinde noninvaziv olarak nabız oksimetre probuyla topuk üzerinden ciltten eş zamanlı olarak KTA, SpO2, SpHb, Pİ ve PVİ parametreleri ölçüldü. Ölçüm öncesi ve ölçüm sonrası bebeğin ağırlık değişimi kayıt edildi. Çalışmadaki beslenme miktarı, şekli (emzirme ve/veya biberonla beslenme) ve süresine herhangi bir müdahale olmayıp beslenmenin süresi, şekli ve miktarı bebeklerin anneleri tarafından belirlendi. Bulgular: Olguların% 54.7'si (n=41) kadın, % 45.3'ü (n=34) erkek cinsiyetteydi. Olguların ortalama yaşı 16.3±12.61 gün ve ortalama doğum ağırlığı 2848±607 gr (min-max, 1445- 4520), ortalama gestasyonel yaşı 36.8±2.5 (min-max,30-40), ortalama boyu 48.1±3.28 cm (minmax, 40-56) ve ortalama baş çevresi 34.09±1.89 cm (min-max, 30-38.50) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introductıon: The trend towards non-invasive monitoring methods instead of invasive monitoring methods has increased recently. The use of pulse oximetry as a noninvasive method has become widespread. This pulse oximetry technology has been further developed today, resulting in the seven-wavelength co-oximetry method. Non-invasive measurement of hemoglobin level by photoplethysmographic method (SpHb), plethysmographic variability index (PVI), perfusion index (PI), oxygen saturation (SpO2), peak heart rate (HR) parameters can be measured simultaneously with the pulse co-oximetry method. PI is one of the new parameters that can be obtained with cooximetry technology. With PVI monitoring, intraoperative hypotension and fluid need are predictable. Blood samples were collected to measure hemoglobin levels in children. In young children, SpHb measurement may have benefits in favor of the patient, both by preventing unnecessary blood collection and considering that invasive procedures are not performed, but it remains sensitive and uncertain in the clinical setting. Recently, comparisons between SpHb and venous blood analysis (hemogram) measurement methods showed there is no significant differences between SpHb measurement in pediatric nephrology patient with surgery, pediatric intensive care, pediatric hematology and chronic renal failure and venous measurement and Hb measurements and similar results can be obtained with this new method. Purpose: In this study, it was aimed to investigate the relationship between PI, PVI and SpHb parameters, which we obtained noninvasively by co-oximetry method, with oral nutrition as a variable. The change that these parameters obtained depending on the mesenteric blood flow, which we predict may change with the fluid taken into the body, and their relationship with each other are discussed in the light of current data. XII Materials and Methods: 75 healthy infants in the neonatal period (in the first 30 days of life after birth) who were examined in the Pediatric Intensive Care Clinics of Harran University Faculty of Medicine Education and Research Hospital Pediatrics and Diseases between June 1, 2018 and June 1, 2019 were included in the study. HR, SpO2, SpHb, PI and PVI parameters were measured simultaniously from the skin on the heel with a pulse oximeter probe, just before the mother breastfeeding and / or bottle feeding, and within the first hour after feding. The amount, type (breastfeeding and / or bottle feeding) and duration of nutrition in the study, and the duration, type and amount of feeding were determined by the mothers of the babies without any interference. Findings: 54.7% (n = 41) of the cases were female and 45.3% (n = 34) were male. The mean age of the cases was 16.3 ± 12.61 days and mean birth weight was 2848 ± 607 g (min-max, 1445-4520), mean gestational age 36.8 ± 2.5 (min-max, 30-40), mean height 48.1 ± 3.28 cm (minmax, 40-56) and average head circumference 34.09 ± 1.89 cm (min-max, 30-38.50). There was no significant difference in paired sample t testis between SpO2 (p = 0.45), HR (p = 0.1) and SpHb (p = 0.49) measurements measured before and after feeding.