Deri yaralarında çeşitli dikiş materyallerinin yara iyileşmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Various stitches in skin wounds wound healing of materials comparison of the effects on
  1. Tez No: 654402
  2. Yazar: ÖNDER GÜLBENAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada ratlarda oluşturulan deri yaralarında yaygın olarak kullanılan ipek iplik, polipropilen ve daha az yaygın olarak kullanılan tıbbi doku yapıştırıcı ve cilt staplerinin iyileşme üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirmelerinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada toplam 60 adet 2 aylık winstar albino erkek rat kullanıldı. Denekler rastgele 5 ana gruba ayrıldı (n=12). Her bir grup kendi içerisinde 7 ve 14 günlük postoperatif takipleri yapılmak üzere 6'şar adetlik 2 alt gruba ayrıldı. 6 mg/kg dozunda kas içi Xylazine hydrochloride (Rompun, Bayer 23,32 mg/ml) ve 85 mg/kg kas içi Ketamin hydrochlorur (Ketalar, Parke-Davis, 50 mg/ml) uygulamaları ile anestezi sağlandı. Birinci grupta ( n=12) uluslararası standart 0 ipek iplik kullanıldı, ikinci grupta (n=12) uluslararası standart 0 polipropilen kullanıldı, üçüncü grupta (n=12) tıbbi doku yapıştırıcı kullanıldı, dördüncü grupta (n=12) doku stapleri kullanıldı, beşinci grup ise kontrol grubudur (n=12).
Özet (Çeviri)
In this study was aimed to make comparative evaluations of the effects of silk yarn, polypropylene and less commonly used medical tissue adhesives and skin staples on healing in skin wounds created in rats. A total of 60 2-month-old winstar albino male rats were used in the study. Subjects were randomly divided into 5 main groups (n=12). Each group was divided into 2 subgroups of 6 units for 7-and 14-day postoperative follow-ups. 6 mg/kg doses xylazi hydrochloride (romp of Bayer 23,32 mg/mL) and 85 mg/kg Ketamine hydrochlorur (Keta are Parke- Davis, 50 mg/ml) were anesthetized with i.m. applications.