Farklı materyal ve teknik kullanılarak restore edilen endodontik tedavi görmüş küçük azı dişlerin polimerizasyon büzülmesi, kırılma dayanımı ve mikrosızıntısının ın vitro olarak incelenmesi
In vitro examination of polymerization shrinkage, fracture strength and microleakage of endodontically treated premolars restored using different materials and techniques
  1. Tez No: 654400
  2. Yazar: CEYDA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA BALA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, endodontik tedavi görmüş MOD kaviteli üst küçük azı dişlerin farklı materyaller ve farklı tekniklerle restore edilmesinin tüberkül hareketi, kırılma dayanımı ve mikrosızıntı üzerine etkilerini in vitro olarak incelemektir. Çalışmada 240 adet küçük azı dişi kullanıldı. Dişlerin yüzeyleri temizlendikten sonra, MOD kaviteler hazırlanıp, endodontik tedavileri yapıldı. Takiben dişler 10 gruba ayrılarak, Filtek Z250, Filtek Bulk-fill Posterior, EverX Posterior, Surefill SDR, restoratif materyalleri ile farklı teknikler kullanılarak dişler restore edildi. Daha sonra, tüberkül hareketleri Dijital Mikrometre Cihazı (BPX44, TESA, Spain) ile hemen, 30sn, 180 sn, 240 sn ve 300 sn sonra ölçümleri yapıldı. Polimerizasyon büzülmesi değerlendirilen restorasyonlar %0,5'lik bazik fuksin solüsyonu içinde 24 saat bekletildikten sonra mezio-distal olarak elmas separe ile ikiye ayrılıp skorlandı. Kırılma dayanımı örnekleri hazırlandıktan sonra, üniversal test cihazı cihazı (Shimadzu, Tokyo, Japan) ile örneklere kuvvet uygulandı. Restorasyon veya dişin kırıldığı değer Newton (N) cinsinden kaydedildi. Kırılan örneklerin kırık tipleri, ışık mikroskobu (Olympus SZ40, Japan) altında incelenerek, kırılma tipleri kaydedildi. Verilerin analizi istatistiksel olarak gerçekleştirildi. Çalışmadan elde edilen bulgular sonucunda, endodontik tedavi görmüş MOD kaviteli dişlerin tüberkül hareketi, kırılma dayanımı ve mikrosızıntısına üzerine kullanılan restoratif materyal ve tekniğin değişik etkileri olduğu görüldü. Tüberkül hareketi ölçümü sonuçlarına göre en az tüberkül hareketini Grup 3 ve en fazla tüberkül hareketini Grup 7 gösterirken, mikrosızıntının ise en fazla Grup 3'te görüldüğü tespit edildi. Kırılma dayanımının incelendiği gruplar karşılaştırıldığında ise Grup 10 en yüksek kırılma dayanımı gösterdiği saptandı. Örneklerin kırılma tipleri incelendiğinde; Filtek Bulk-fill materyali ile capping (tüberkül kaplaması) yapılan gruplarda daha az mine-sement birleşimi altında kırık izlendiği görüldü. Tüm bu bulgular doğrultusunda, fazla madde kaybı olan endodontik tedavili dişlerin restorasyonunda kullanılacak restoratif materyal ve uygulanacak restoratif tekniğin seçiminin önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to investigate the effects of restorations performed with different materials and methods on tubercle movement, fracture strength and microleakage of the endodontically treated maxillary premolar with a MOD cavity as in vitro study. 240 sound premolars were used in this study. After cleaning surfaces of the teeth, MOD cavities were prepared and endodontic treatments were completed. Samples were then divided into 10 groups and restored with different methods using materials such as Filtek Z250, Filtek Bulk-fill Posterior, EverX Posterior, Surefill SDR. Afterwards, tubercle movement was measured at 30s, 180s, 240s and 300s monitoring times using Digital Micrometre (BPX44, TESA, Spain). Restorations that were used to evaluate polymerization shrinkage were kept in 0.5% basic fuchsin solution for 24 hours, sectioned in a mesiodistal direction at the center of the crowns with a diamond disc and scored. After fracture strength specimens were prepared, force was applied to the samples with universal testing machine (Shimadzu, Tokyo, Japan). The force at which each restoration or tooth fracture was recorded in Newton (N). The samples that were fractured are examined under a light microscope (Olympus SZ40, Japan) to capture the fracture type. Data was analysed using statistical tools. The result of the statistical study showed that the restorations performed with different materials and methods have a significant effect on tubercle movement, fracture strength and microleakage of the endodontically treated maxillary premolar with a MOD cavity. Based on the measurement results Group 3 showed the lowest and Group 7 showed the highest tubercle movement where microleakage was mostly observed in Group 3. Groups are also compared for fracture strength and Group 5 and 10 are observed to have the highest fracture strength. When the fracture types of the samples were examined, the groups that were capped with Filtek Bulk-fill material were observed to have less fractures below the cemento enamel junction . Data analysis shows that the chosen type of restorative material and type of the restorative method was significant for the endodontic treated maxillary premolar that has excessive material loss.