Yoğun bakım ünitesinde yatan KOAH'lı hastalarda pulmoner rehabilitasyonun etkinliği
Efficacy of Pulmonary Rehabilitation in Patients with Copd in the Intensıve Care Unit
- Tez No: 654463
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Mekanik ventilasyon alan yatağa bağımlı KOAH‟lı hastalarda kas gücünde ve işlevsel durumda ciddi derecede sorunlar olabilmektedir. Biz KOAH ve solunum yetmezliği nedeniyle mekanik ventilasyon desteği alan hastalarda aktif ekstremite mobilizasyonu ve nöromusküler elektriksel kas stimülasyonunun uygulamalarının etkinliğinin değerlendirilmesini, bu uygulamaların enflamasyon belirteçleri üzerine etkisinin incelenmesini amaçladık. Gereç ve yöntemler: 2012- 2014 tarihleri arasında, KOAH ve solunum yetmezliği nedeniyle YBÜ yatan invaziv mekanik ventilasyon uygulanan, bilinci açık olan, 30 hasta (K/E:15/15) çalışmaya dahil edildi. Hastalar 3 gruba ayrıldı, her grup 10 hastadan oluştu. Grup I„deki hastalara aktif–pasif ekstremite egzersiz eğitimi ve NMES, Grup II „deki hastalara NMES ve Grup III‟deki hastalara aktif–pasif ekstremite egzersiz eğitimi yapıldı. Hastaların rehabilitasyon öncesi ve sonrasında kas gücü, mobilize olma süreleri değerlendirildi. Ve alınan venöz kan örneklerinden IL-6, IL-8, IL-10 ve TNF-α düzeyleri rehabilitasyon öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Sonuçlar: Hastaların alt ekstremite kas gücünde Grup I ve II‟de rehabilitasyon sonrasında anlamlı derecede artma bulunmuştur. Hastaların üst ekstremite kas gücünde ise tüm gruplarda rehabilitasyon sonrasında anlamı derecede artma bulunmuştur. Gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında mobilizasyon süreleri arasında anlamlı fark tespit edilmedi. Hastaların yoğun bakımdan taburculuk süreleri açısından, gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Rehabilitasyon sonrası sedimentasyon hızı ve CRP‟de Grup II‟de anlamlı derecede azalma mevcut idi. IL-6 seviyeside Grup I‟de rehabilitasyon sonrasında anlamlı derecede azalma görüldü, IL-8 düzeyinde Grup I ve II‟de anlamlı derecede azalma görüldü. IL-10 ve TNF-α sonuçlarına bakıldığında hiçbir grupta anlamlı değişiklik görülmedi. Tartışma: Çalışmamızın sonuçlarına göre yoğun bakımda oluşan kas gücü kayıpları pulmoner rehabilitasyon ile önlenebilmektedir. Sadece NMES uygulanan grupta (Grup 2) anlamlı fark olması NMES‟in kalp yükünü arttırmadan kas gücünü artırdığı düşüncesini desteklemektedir. Yine de, NMES ve/veya aktif-pasif egzersizin yoğun bakımda yatarak tedavi gören ve mekanik ventilasyon desteği uygulanan hastalar üzerine etkisine araĢtıracak daha geniş popülasyonlarla yapılan çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Efficacy of Pulmonary Rehabilitation in Patients with Copd in the Intensıve Care Unit Introduction: Serious problems on muscle strength and functional status can be seen in bedridden COPD patients who are receiving mechanical ventilation support. We aimed to investigate the effects of active extremity mobilization and neuromuscular electrical stimulation (NMES) and impact on inflammatory mediators in COPD patients receiving mechanical ventilatory support. Materials and methods: Between 2012 and 2014, conscious 30 patients (F/M:15/15) who were hospitalized in the intensive care unit (ICU) due to diagnosis of COPD and respiratory failure, were enrolled to the present study. Patients were divided into three groups, consisted of 10 patients for each. Active-passive extremity exercise training and NMES were applied to Group I, NMES was applied to Group II and active-passive extremity exercise training was applied to Group III. Muscle strength and mobilization time were evaluated before and after the rehabilitation. Serum IL-6, IL-8, IL-10 and TNF-α levels were evaluated in pre and post rehabilitation programme. Results: Lower extremity muscle strength was significantly improved in Group I and II after rehabilitation. Upper extremity muscle strength was also significantly improved in all groups. There was no significant difference between the duration of mobilization among all groups. In terms of discharge duration from the intensive care unit, there was no significant difference among groups. Significant reductions in erytrocyte sedimentation rate and CRP levels in Group II patients were observed after rehabilitation. After rehabilitation, there was a significant decrease in serum IL-6 level in Group I and in serum IL-8 level in group I and II. There was no significant difference in terms of IL-10 and TNF-α level in three groups. Conclusion: This study indicates that pulmonary rehabilitation can prevent the loss of muscle strength in intensive care. Presence of significant improvement in muscle strength only in Group II supports the idea that NMES can increase muscle strength without increasing cardiac afterload. Nevertheless, we consider that further studies with larger populations are needed to examine the impact of NMES and/or active and passive muscle training in bedridden intensive care unit patients who are mechanically ventilated.