Türkiye'de yenilenebilir enerji politikalarının simülasyon yaklaşımıyla değerlendirilmesi
Evaluation of the renewable energy policies in Turkey by the simulation approach
  1. Tez No: 654466
  2. Yazar: FATİH SOĞUKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZER, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ERKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Enerji; ülkelerin sosyal ve ekonomik anlamda gelişmişlik düzeyini yansıtan, uluslararası politikalarına yön veren ve üretimin sürdürülebilirliği için temel bir üretim faktörüdür. Nüfus artışı, sanayileşme, teknolojik gelişmeler, artan yaşam standartları ve bunlara bağlı olarak hızla artan enerji tüketimi, enerji talebinin her geçen gün daha da artmasına yol açmaktadır. Bu bağlamda, enerjide büyük oranda dışa bağımlı olan Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir olan kaynaklarının potansiyeli ve bu alanda uygulanan politikalar, üzerinde önemle durulması gereken bir husustur. Bu çalışma, Türkiye'de uygulanan yenilenebilir enerji politikalarını değerlendirerek, ülkenin geleceğine yönelik plan, program ve politikalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin yenilenebilir enerji politikaları, 2019-2023 öngörü dönemini kapsayan toplam ve sektörler bazında elektrik enerjisi talep tahminleriyle değerlendirilmekte ve elde edilen bulgular neticesinde çözüm önerileri sunulmaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak uzun ve kısa dönemli ilişkiler, Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (ARDL) Sınır Testi Yaklaşımı ile incelenmiştir. Daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB)'nin 2019-2023 Stratejik Planı çerçevesinde hazırlanan düşük, baz ve yüksek senaryolar ile simülasyon yaklaşımı kullanarak 2023 yılı sonuna kadar öngörülerde bulunulmuştur. Elde edilen sonuçlar, Türkiye'de uygulanan yenilenebilir enerji politikalarının genel anlamda elektrik talebi üzerinde azaltıcı bir etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is an essential production factor for the sustainability of production, that reflects the social and economic development of countries and guides their international policies. Population growth, industrialization, technological developments, increasing living standards and the rapidly increasing energy consumption due to these causes the energy demand to increase day by day. In this context, the potential of domestic and renewable resources of Turkey, highly dependent on foreign energy, and the policies implemented in this field are the issues that should be emphasized. This study aims to contribute to the country's future plans, programs and policies, assessing by simulation method the renewable energy policies implemented in Turkey. In the study, Turkey's renewable energy policies are evaluated by aggregate and sectoral demand forecasts for electricity energy covering the period of 2019-2023 and solution suggestions are offered as a result of the findings. For this purpose, firstly, long-and short-term relationships were examined with Autoregressive Distributed Lag (ARDL) Boundary Test approach. Then, predictions were made until the end of 2023 with a simulation approach based on low, base and high scenarios prepared within the framework of the 2019-2023 Strategic Plan of the Ministry of Energy and Natural Resources of Turkish Republic. The obtained results, in general, have shown that the renewable energy policies in Turkey has an impact of reducing the demand for electricity.