Girişimcilik maaş desteğinin makroekonomik etkilerinin sistem dinamiği ve geometrik uzlaşık programlama yaklaşımıyla analizi
Analysis of macroeconomic effects of entrepreneurship wage subsidies using the system dynamics and geometric compromise programming approach
- Tez No: 929269
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER UYGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Girişimcilik, ekonomik kalkınmanın temel taşlarından biri olarak birçok ülkenin politika öncelikleri arasında yer almaktadır. Yeni kurulan işletmelerin sürdürülebilirliği, girişimcilik ekosisteminin başarısı açısından kritik öneme sahiptir. Devlet destekleri, girişimcilerin karşılaştığı finansal zorlukları hafifletmek ve yeni iş kurma süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla sıkça başvurulan araçlardır. Girişimcilik destekleri, istihdamı artırmak, yeni girişimlerin sürdürülebilirliğini sağlamak ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle geri ödemesiz maaş destekleri, girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi ve yeni istihdam alanlarının oluşturulması açısından stratejik bir öneme sahiptir. Bu destekler, girişimcilerin erken aşama maliyetlerini azaltarak iş süreçlerini sürdürülebilir bir temele oturtmalarına yardımcı olmaktadır. Devletlerin girişimcilere sağladığı destekler, yalnızca bireysel işletmelerin başarısını artırmakla kalmaz, aynı zamanda makroekonomik hedeflere de katkı sağlar. Yeni kurulan işletmelerin büyük bir kısmının ilk birkaç yıl içinde faaliyetlerini sonlandırdığı düşünüldüğünde, nakit akışının ve maliyet yönetiminin öneminin altı çizilmelidir. Bu bağlamda, maaş destekleri gibi doğrudan maliyet azaltıcı teşvikler, işletmelerin sürdürülebilirliğini artırarak ekonomik istikrara katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma, maaş desteğinin iş gücü piyasası, reel sektör ve kamu maliyesi üzerindeki dinamik etkilerini ortaya koymakta ve bu desteklerin makroekonomik hedeflere katkısını değerlendirmektedir. Girişimcilik ve maaş desteklerinin makroekonomik etkilerini inceleyen çalışmalar, genellikle dinamik denge modelleri, istatistiksel analizler ve sistem dinamiği (SD) metodolojisine dayanmaktadır. Almanya ve Kanada gibi ülkelerde işsiz girişimcilerin desteklenmesi, istihdamın artırılması ve ekonomik entegrasyon gibi hedeflere yönelik politikaların kısa ve uzun vadeli etkileri araştırılmıştır. Diğer yandan, Portekiz, İtalya ve Şili gibi ülkelerde sektörel veya bölgesel destekler, genç ve teknoloji tabanlı işletmelerin sürdürülebilirliği üzerinde etkili bulunmuştur. Tayvan, Çin ve Kore gibi ülkelerde yenilenebilir enerji ve otomotiv sektörlerinde destek programlarının SD modelleriyle analiz edilmesi, politika tasarımında geri besleme döngülerinin önemini vurgulamaktadır. Geleneksel analiz yöntemleri, girişimcilik ve maaş desteklerinin karmaşık etkileşimlerini ve geri besleme mekanizmalarını tam anlamıyla açıklayamamaktadır. SD modelleri ve diğer yenilikçi yöntemler, geleneksel analizlere göre daha kapsamlı çıkarımlar sunmaktadır. Sistem dinamiği (SD) yaklaşımını kullanan çalışmalar, destek programlarının dinamik etkileşimlerini ve geri besleme mekanizmalarını incelemektedir. Literatürdeki eksikliklerin giderilmesi amacıyla geliştirilen bu çalışmadaki yeni yaklaşım, SD metodolojisini geometrik uzlaşık programlama (GUP) ile birleştirerek, girişimcilik ve maaş desteklerinin daha geniş bir perspektiften analiz edilmesini sağlamaktadır. Bu yenilikçi yöntem, politika yapıcılar için daha etkili ve sürdürülebilir destek mekanizmaları tasarlamaya yönelik önemli ipuçları sunmaktadır. Çalışmanın temel yaklaşımı, sistem bileşenleri arasındaki karşılıklı etkileşimleri anlamak, bu etkileşimlerin zaman içindeki dinamik etkilerini analiz etmek ve politika tasarımı için uygulanabilir çözümler önermektir. Modelleme süreçleri, devlet desteklerinin uzun vadeli etkilerini değerlendirmek ve stratejik öneriler geliştirmek için güçlü bir araç sunar. Bu yöntemler, tez çalışmasında hem teorik derinlik hem de pratik uygulanabilirlik sağlayarak araştırmanın bilimsel katkılarını artırmaktadır. Girişimcilik, birçok farklı politika alanıyla etkileşim halinde olan dinamik bir süreçtir. Bu nedenle girişimcilik desteklerinin etkinliği, çok boyutlu bir perspektifle ele alınmalıdır. Sistem dinamiği (SD) yaklaşımı, bu tür karmaşık sistemlerin modellenmesi ve analiz edilmesi için güçlü bir yöntem sunmaktadır. Sistem dinamiği, girişimcilik ekosisteminde birbirine bağlı geri besleme döngülerini ve zaman içindeki davranış değişimlerini inceleyerek politika önerilerinin etkilerini öngörmeyi mümkün kılar. GUP, çok kriterli karar verme problemlerinde dengeli çözümler sunarak politika tasarımında önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, devlet destek politikalarının analizi için yöneylem araştırması yöntemlerini entegre bir çerçevede kullanarak kapsamlı bir yaklaşım benimsemektedir. Sistem parametrelerin belirlenmesi ve doğrulanması aşamasında regresyon analizleri kullanılmıştır. Model doğruluğu, t-testi ve ortalama mutlak yüzde hata (MAPE) gibi istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Modelleme süreci, SD modelinin hedef ve kapsamını tanımlayarak başlamıştır. Veriler, ham, yarı işlenmiş ve işlenmiş olmak üzere üç kategoriye ayrılmış ve modelleme süreçlerinde farklı seviyelerde kullanılmıştır. Ardından nedensel döngü diyagramı oluşturulmuştur. Nedensel döngü diyagramı, bu parametreler arasındaki etkileşimleri görselleştirerek, girişimcilik destek politikalarının sosyoekonomik etkilerini anlamada önemli bir araç sunmaktadır. Akış diyagramı, sistemin daha ayrıntılı bir temsilini sunarak kaynak akışını ve sistemdeki değişimlerin modellenmesini sağlamıştır. Modelin tasarımında, reel sektör, iş gücü piyasası ve devlet alt sistemleri oluşturulmuş, her biri belirli hedeflere hizmet eden bileşenlerle detaylandırılmıştır. Model doğrulama süreci, üç temel testle gerçekleştirilmiştir: davranış duyarlılığı testi, integral hata testi ve gerçeklik testi. Davranış duyarlılığı testi, modelin parametre değişikliklerine verdiği tepkiyi inceleyerek, modelin güvenilirliğini artıran iyileştirmeleri belirlemiştir. İntegral hata testi, modelin uzun vadeli tahminlerde doğruluğunu değerlendirmiş, zaman adımlarındaki değişikliklerin model sonuçları üzerindeki etkisinin minimum olduğunu göstermiştir. Gerçeklik testi ise, modelin gerçek dünya verileriyle uyumunu ölçmek için MAPE ve t-testi gibi yöntemlerle yapılmış ve sonuçlar, modelin yüksek doğrulukla gerçek sistemleri temsil ettiğini doğrulamıştır. Bu çalışma iki ana hedefe odaklanmıştır: Birincisi, destek politikalarının girişimcilik, istihdam ve vergi gelirlerine etkisini analiz etmek, ikincisi ise bu desteğin optimal parametre değerlerini belirleyerek belirlenen hedeflerin verimliliğini artırmaktır. Modelleme sürecinde, destek oranı, destek süresi, destek üst sınırı ve desteklenen işletme oranı parametreleri karar değişkeni olarak belirlenmiştir. Modelin fayda değişkenleri olarak yeni işletme sayısı, işçi sayısı ve tahakkuk eden vergi tutarı belirlenmiştir. Ayrıca, modelin maliyet değişkenleri de dikkate alınarak, maaş desteklerinin hükümetler için oluşturduğu mali yük değerlendirilmiştir. Uygulamanın son aşamasında, GUP modeli, SD modelinin optimizasyon kapasitesini tamamlamak amacıyla entegre edilmiştir. SD modeli ile GUP yöntemi birleştirilerek, karar değişkenlerinin yedi farklı senaryodaki optimum seviyeleri belirlenmiş ve modelin karar değişkenleri üzerinde simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Böylece girişimcilik maaş desteğinin ekonomik sistem üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu süreç, modelin uygulanabilirliğini artırarak, politika geliştirme süreçlerinde önemli bir araç olmuştur. Modelleme sürecinde, geçmiş veriler analiz edilmiş ve gelecekteki destek politikalarının tasarımına ışık tutabilecek simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Insight Maker yazılımı kullanılarak oluşturulan SD modelinde farklı senaryolar değerlendirilmiş ve optimizasyon süreçleriyle optimum çözüm değerleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, tüm vakalar için optimum destek oranının %100, desteklenen işletme oranının ise %100 veya ona yakın olduğunu göstermektedir. İlk üç senaryoda amaç fonksiyonu, fayda ve maliyet değişkenlerinden oluşmuş ve optimum destek süresi 11 ay olarak belirlenmiştir. İkinci üç senaryoda ise, tüm karar değişkenlerinin optimum değerleri birbirine yakın sonuçlar vermiştir. Her üç fayda amaç değişkenin amaç fonksiyonunda yer aldığı son senaryoda ise optimum destek süresi 24 ay, optimum destek üst sınırı 3.991 Türk Lirası (TL) olarak hesaplanmıştır. Yedinci senaryo, her üç fayda değişkeni değerleri açısından en yüksek sonuçları verirken, ikinci ve üçüncü senaryolar en düşük değerleri üretmiştir. Tüm senaryoların grafik analizleri benzer bir model izlerken, normalize edilmiş fayda ve maliyet amaç değişkenlerinin zamanla birbirine paralel hareket ettiği ve uzun vadeli dinamiklerde tutarlı bir davranış sergilediği belirlenmiştir. Bulgular, girişimcilik maaş desteklerinin kısa vadede sınırlı etkiler gösterse de uzun vadede ekonomik büyüme ve istihdam üzerinde önemli katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Özellikle, desteklerin bir yıllık gecikme ile etkili olmaya başladığı tespit edilmiştir. Bu bulgu, destek programlarının tasarımında zamanlama ve sürenin önemini vurgulamakta ve uzun vadeli planlamaların gerekliliğine işaret etmektedir. Destek süresinin uzatılması gerektiği durumlarda, üst sınırın düşürülmesinin maliyet etkinliği sağlamak açısından kritik olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, destek politikalarının tasarımında denge kurmanın önemine dikkat çekmekte ve maliyet etkinliği ile uzun vadeli faydalar arasında bir uzlaşma sağlanması gerektiğini göstermektedir. Çalışma, desteklerin ekonomik faydalarını optimize ederken maliyet etkinliğini de göz önüne alarak politika yapıcılara rehberlik edecek önemli çıkarımlar sunmuştur. Gelecek çalışmalarda, girişimcilik maaş desteğinin sektörel ve bölgesel farklılıklar göz önüne alınarak daha etkin tasarlanması önerilmektedir. Ayrıca, girişimcilere sağlanan makine-teçhizat desteği veya kira desteği gibi diğer destek mekanizmalarının benzer bir analitik çerçeve ile değerlendirilmesi faydalı olacaktır. Girişimcilik desteklerinin işletme ölçeği ve sektör bazında daha derinlemesine analiz edilmesi gerektiği, ayrıca Türkiye'deki destek politikalarının uluslararası düzeyde karşılaştırılması gerektiği önerilmektedir. Bu tez, destek politikalarının etkinliğini değerlendirmek ve optimize etmek için entegre bir model sunmakta olup, gelecekteki araştırmalara yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship, as one of the cornerstones of economic development, ranks among the policy priorities of many countries. The sustainability of newly established businesses is critically important for the success of the entrepreneurial ecosystem. Government subsidies are frequently utilized as tools to alleviate the financial challenges faced by entrepreneurs and to facilitate the business start-up process. Entrepreneurship support aims to increase employment, ensure the sustainability of new ventures, and stimulate economic growth. In particular, non-repayable wage subsidies hold strategic importance in strengthening the entrepreneurial ecosystem and creating new employment opportunities. These subsidies help entrepreneurs reduce early-stage costs and establish their business processes on a sustainable foundation. Government-provided support for entrepreneurs not only enhances the success of individual businesses but also contributes to macroeconomic objectives. Considering that a significant portion of newly established businesses cease operations within the first few years, the importance of cash flow and cost management becomes evident. In this context, direct cost-reducing incentives, such as wage subsidies, play a vital role in improving business sustainability and promoting economic stability. This study examines the dynamic effects of wage subsidies on the labor market, the real sector, and public finance, while also evaluating their contributions to macroeconomic goals. Studies examining the macroeconomic effects of entrepreneurship and wage subsidies often rely on dynamic equilibrium models, statistical analyses, and system dynamics (SD) methodologies. In countries like Germany and Canada, policies aimed at supporting unemployed entrepreneurs, increasing employment, and fostering economic integration have been analysed for their short- and long-term impacts. Similarly, in countries such as Portugal, Italy, and Chile, sectoral or regional subsidy measures have been found effective in enhancing the sustainability of young and technology-based enterprises. In Taiwan, China, and South Korea, the analysis of subsidy programs in renewable energy and automotive sectors using SD models underscores the importance of feedback loops in policy design. Traditional analytical methods fail to fully capture the complex interactions and feedback mechanisms inherent in entrepreneurship and wage subsidies. In contrast, SD models and other innovative approaches provide more comprehensive insights compared to conventional analyses. Studies employing the SD approach investigate the dynamic interactions and feedback mechanisms of subsidy programs. Addressing gaps in the literature, this study introduces a novel approach by integrating SD methodologies with geometric compromise programming (GCP), enabling a broader analysis of entrepreneurship and wage subsidies. This innovative method offers critical insights for policymakers aiming to design more effective and sustainable subsidy mechanisms. The primary focus of the study is to understand the reciprocal interactions among system components, analyse their dynamic impacts over time, and propose actionable solutions for policy design. The modeling processes serve as a robust tool for evaluating the long-term effects of government subsidy and developing strategic recommendations. By providing both theoretical depth and practical applicability, these methodologies enhance the scientific contributions of this research. Entrepreneurship is a dynamic process that interacts with numerous distinct policy domains, making its analysis inherently complex and multifaceted. Consequently, the effectiveness of entrepreneurship support measures must be addressed through a multidimensional perspective that captures the intricate interplay of various factors. The System Dynamics (SD) approach provides a robust and versatile methodology for modeling and analyzing such complex systems. By examining interconnected feedback loops and behavioral changes over time within the entrepreneurship ecosystem, SD facilitates the prediction of the impacts of policy recommendations with a high degree of reliability. Geometric Compromise Programming (GCP) further complements this analytical framework by serving as a critical tool in multi-criteria decision-making problems, offering balanced solutions that are particularly valuable for policy design. This methodological synergy allows for the development of comprehensive, evidence-based strategies that align with both immediate and long-term policy objectives. This study adopts an integrated framework combining operations research methodologies for the analysis of government support policies. By leveraging a combination of regression analyses during the identification and validation of system parameters, the research ensures a robust empirical foundation for the model. Additionally, statistical methods such as the t-test and Mean Absolute Percentage Error (MAPE) have been employed to rigorously evaluate model accuracy and validity. The modeling process commenced with the definition of the objectives and scope of the System Dynamics (SD) model. The dataset was categorized into three levels: raw, semi-processed, and processed, allowing for their application at various stages of the modeling process to enhance the precision and robustness of the analysis. Following this, a causal loop diagram was developed. This diagram served as a critical tool for visualizing the interactions among these parameters, offering significant insights into the socioeconomic impacts of entrepreneurship subsidy policies by mapping out the feedback relationships inherent within the system. Subsequently, a stock and flow diagram was constructed to provide a more detailed representation of the system, enabling the simulation of resource flows and the modeling of dynamic changes within the system over time. In the design of the model, three subsystems—real sector, labor market, and government—were established, each comprising components meticulously designed to address specific objectives. This subsystem structure ensured that the model was comprehensive and aligned with the multidimensional nature of the analysis. The validation of the model was conducted through a rigorous process involving three core tests: the behavior sensitivity test, the integral error test, and the reality test. The behavior sensitivity test examined the model's response to parameter changes, identifying potential enhancements that increased the reliability and robustness of the model's outputs. The integral error test assessed the model's accuracy in long-term forecasts, demonstrating that changes in time steps had minimal effects on the model's outcomes, thereby affirming its stability over extended periods. Lastly, the reality test evaluated the model's alignment with real-world data using statistical techniques such as the Mean Absolute Percentage Error (MAPE) and t-tests. The results confirmed that the model accurately represents real-world systems with a high degree of fidelity. This study focuses on two primary objectives: first, to analyse the impact of subsidy policies on entrepreneurship, employment, and tax revenues; and second, to determine the optimal parameter values of such subsidy mechanisms to enhance the efficiency of achieving the identified objectives. Within the modeling process, key decision variables were defined, including the subsidy rate, subsidy period, subsidy amount limit, and the subsidized new firms ratio. For the model's benefit variables, the number of new firms, the number of workers, and the amount of generated tax revenues were selected. Furthermore, the cost variables associated with the model were incorporated to evaluate the financial burden of wage subsidy programs on governments. In the final stage of implementation, the GCP model was integrated to complement the optimization capacity of the System Dynamics (SD) model. By combining the SD model with the GCP method, the optimal levels of decision variables across seven distinct scenarios were determined, and simulations were conducted to explore the behavior of these variables. This integrated approach allowed for an in-depth assessment of the economic impacts of entrepreneurship wage subsidy mechanisms on the broader economic system. The process not only provided valuable insights into the dynamic interactions within the system but also enhanced the applicability of the model as a critical tool in policy formulation and development. Through this methodology, the study delivers a robust framework for evaluating and optimizing entrepreneurship subsidy policies, contributing significantly to the design of effective and sustainable economic interventions. During the modeling process, historical data were analysed, and simulations were conducted to inform the design of future subsidy policies. Using the Insight Maker software, an SD model was developed to evaluate different scenarios, and optimization processes were applied to determine the optimal solution values. The results revealed that, for all cases, the op