Hot and cold recycling of bituminous mixtures
Bitümlü karışımların tekrar kullanılması
  1. Tez No: 65448
  2. Yazar: BURAK ŞENGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ULUÇAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Birçok ülkede 1970'lerin ortalarına doğru büyük bir petrol krizi yaşanmış, bununla birlikte dünyamız motorlu taşıt sayısındaki hızlı artışa tanık olmuştur. Çevre kirlenmesinin en azda tutulmak istenmesinin sonucunda da yol tasannu, yapımı bakimi ve kullanımı ile ilgili bir çok çalışmada köklü değişikliklere gitme gereği duyulmuştur. Bu köklü değişikliklerin en önemlilerinden biri de deforme olmuş yol kaplamalarının yeniden kullanılarak değerlendirilmesidir. Yukarıda belirtilen durumlar ülkemiz için de sözkonusudur. Özellikle 70'li yılların ortalarına doğru görülen hızlı trafik artışının yanında agir taşıt sayısının artması bu arada ağırlık kontrolü yapılmaması yol üsy yapısının bozulmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında 16.6 1985 tarihinden itibaren tek dingil için 13 ton, tandem dingil için 19 tona izin verilmesi belirtilen durumu daha da ağırlaştırmış, daha düşük dingil yüklerine göre projelendirilmiş olan yol ağının bakım ve onarımı için büyük harcamalar gerektirmiştir. Ülkemizde hala yol bakım ve onarımında geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Bu durumda beraberinde bir çok sorunu getirmektedir. Bozulmuş olan yol kaplamalarının onarımı için aşınma tabakası üstüne yeni asfalt karışımları serilmekte böylece yol sathının yüksekliği artmakta bu da ortaya drenaj gibi çok önemli bir sorunu çıkarmaktadır. Drenaj sisteminden yoksun olan bir yolda ise sık bakım ve onarım çalışmalarından dolayı maliyet ve enerji artışlari olmaktadır. Bes bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde yeniden kullanım yönteminin tanıtımı, tarihi gelişimi ve tercih edilme nedenleri konusunda bilgiler verilmektedir.VIII ikinci bölümde bu yöntemin çeşitli açılardan sınıflandırılması yapılarak“yerinde”,“merkezi tesiste”sıcak ve soğuk kullanım olmak üzere iki grupta toplanan seçeneklerin karayollarında uygulanması incelenmiştir. Ayrıca çeşitli ülkelerin bu uygulama türü için seçtikleri ekipman tipleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde yeniden kullanılmış karışımların hazırlanması ele alınmıştır. Ege Üniversitesi Hastanesi önündeki Ankara Caddesi üzerinden alınan bozulmuş asfalt örneklerinden %20 ve %30'luk miktarlar kullanılarak briketler hazırlanmış ve üzerlerinde Marshall Stabilite deneyleri yapılmıştır. Dördüncü bölümde yemden kullanım yöntemine ilişkin maliyet analizi üzerinde durulmuştur. Fayda ve zarar hesaplamalarına ilişkin visual basic programı yapılmıştır. Son bölümde ise çalışmalardan elde edilen sonuçlara yer verilmiş ve yeniden kullanım yönteminin avantaj, dezavantaj ve ülkemiz için kullanılabilirliğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The useful life of an asphalt pavement depends on a number of factors. The most important ones are:.The volume and weight of the traffic.Weather.Quality of the materials.Subgrade strength.Drainage.Quality of Construction Due to the decrease in good quality sources of aggregate, the rise in hauling costs, the high cost of the equipment as well as the construction; during the last years apart from the conventional methods, significant changes have been witnessed in approaches concerned with the highway design, construction and particularly with the increasing interest in the matters of conservation of natural sources. This leads to the reuse of existing materials -recycling. With the rapid increase in the volume of traffic in Turkey as well as the increase of legal axle load to 13 tons, tandem axle load to 19 tons, a feasible solution is being searched during the last few years. In this study modern techniques for recycling have been described and laboratory experiments have been performed to see the usability of this method in Turkey.VI In chapter I of this five part study some definitions are given, information on the historical developments of recycling is provided, and reasons for preference are investigated. In chapter II a classification of recycling method is presented as hor and cold recycling ; in -situ and in plant. And also emphasis is placed upon the common equipment types that different countries use. In chapter III, laboratory tests are performed on the asphalt samples which have been extracted from the Ankara Street -an express way passing along the Campus of the Ege University in Bornova. Marshall Briquettes are prepared using the 20% and 30% of the old pavement, and stability tests are performed on each of the briquettes. In chapter IV, a cost analysis is made in visual-basic program to see the benefits and disadvantages of the recycling methods. In the last chapter of this study, the results that are obtained from the laboratory tests and visual basic program are summarized. Not only the disadvantages and advantages but also the usability of this method in Turkey is discussed.