Studying documantation and restoration of doors and windows in the housing architecture of Foça and Çeşme
  1. Tez No: 65447
  2. Yazar: BURÇİN ÖZİZMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET Ülkemizde son yıllarda, kıyı kentlerimizdeki tarihi yerleşim dokuları, gerek ekonomik ve sosyal büyüme karşısında gerekse turizm olgusunun olumsuz etkileri sonucunda büyük bir hızla zarar görmektedir. Foça ve Çeşme de bu hızlı değişim ve gelişimin yaşandığı kıyı kentlerimizdendir. Tarihi çevrelerde var olan kültür değerlerinin yeterince korunamayıp gittikçe yok olduğu, tarihsel-kültürel değerlerin çevre bütünlüğü içerisinde korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının gittikçe zorlaştığı böylesi bir durumda tarihi yerleşim dokularının ve mimari elemanların belgelenmesi büyük önem kazanmaktadır. Bu yaklaşımla Foça ve Çeşme geleneksel konut mimarisindeki kapı ve pencerelerin dokümantasyon ve restorasyon çalışması bu tez kapsamında ele alınmıştır. Birinci bölümde, öncelikle İzmir ve çevresindeki konut mimarisinin antik çağdan 18. ve 20. yüzyıllara kadar olan tarihsel gelişimi genel olarak anlatılmıştır. Daha sonra ise bu bölgedeki konut tipleri ve önemli cephe elemanlarından kapı ve pencereler hakkında genel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde, araştırma kapsamına alınan, İzmir'in iki kıyı yerleşimi Foça ve Çeşme'nin coğrafik konumu ve tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Bu anlatımın ardından bu yerleşimlerdeki konut tipleri belirlenmiş, her ilçe için kapı ve pencereler üzerine yoğunlaşan ayrı bir dokümantasyon çalışması yapılmıştır. Bu bölümün sonunda bütün kapı ve pencerelerin form, malzeme, oran, süsleme ve detay özellikleri belirlenmiştir.VI Kapı ve pencereler üzerine iki ayrı ilçede incelenen örneklerle oluşturulan karşılaştırmalı bir değerlendirme, üçüncü bölümün içeriğini oluşturmaktadır. Bu değerlendirmede yerleşimlerdeki genel tiplerin birbirleriyle benzerlikleri ve farklılıkları tanımlanmıştır.Bu karşılaştırma çalışması, öncelikle form, oran ve malzeme açısından yapılmış; sonrasında yöreye özgü pencere ve kapı tipini tespit etmek amacıyla, boşluk formu- kanat tipi- oran gibi üç ana belirleyicinin birlikte değerlendirmesi şeklinde devam etmiştir. Son olarak, iki ilçedeki kapı ve pencerelere özgü süsleme ve detay özellikleri karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise, Foça'da 'Ağalar Konağı' olarak bilinen yapının deformasyona uğramış kapısı için koruma- restorasyon önerisi verilmiştir. Kapı ve ait olduğu bina ile ilgili genel bilgilerin verilmesinin ardından kapının mevcut durumu ve sorunlar belirtilmiştir. Sonuçta, bu kapının korunması ve restorasyonu ile ilgili yöntem önerileri ve yapılması gerekenler tüm aşamalarıyla detaylı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT During last years in our country, historical residential areas are exposed to considerable damages as a result of the economic-social growth and the negative outcomes of tourism activity. Foça and Çeşme are two of those coastal towns in which this rapid change and development are observed. While the cultural values cannot be adequately conserved and cease to exist and inheritance of the historical-cultural values in an environmental unity to further generations becomes harder to realize, documentation of historical residential buildings and architectural elements becomes increasingly important. With this approach, documentation and restoration of doors & windows in the housing architecture of Foça and Çeşme were studied in the contents of this thesis. In the first chapter, firstly the historical development of the housing architecture in İzmir and its environment was discussed from antiquity period to 18th-20th century. After that general knowledge about the building types, their architectural characteristics, openings of the housing architecture and doors & windows that are two of important housing elements are given. In the second chapter, the geographical location and historical background of Foça and Çeşme which are two coastal towns of Izmir and the subject of the research, were explained. Also the building types in these towns were determined, the documentation study of doors and windows for each settlement were prepared. At the end of thisIV chapter; form, material, proportion, ornamentation and details of doors and windows were stated. The third chapter includes a comparative study and evaluation formed in light of the examples analysed in two different towns. In this evaluation, the similarities and differences of the general types in settlements are defined. This comparative study has been made firstly according to the aspects of form, proportion and material. After this for determining the window and door type peculiar to the region it has continued with the evaluation of three basic specifications that are openings form, wing type and proportion.Finally, ornamentation and detail characteristics peculiar to the doors and windows at both of the settlements. In the last chapter, conservation-restoration proposal for the deteriorated door of the building known as 'Ağalar Konağı' in Foça has been given. After giving the general information related with the building and its door, the present situation of the door and its problems have been given. As a result, method proposals related with the conservation and restoration of this door and the things that have to be done have been told in detail with all their steps.