Bebekler için kullanılan ve piyasada bulunan çeşitli kozmetik ürünlerin mikrobiyolojik olarak değerlendirilmesi
Microbiological evaluation of various cosmetic products used for babies available in the market
  1. Tez No: 654512
  2. Yazar: RUHİYE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DÖŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kozmetik ürünler, formülasyonları ve yapısal özellikleri itibari ile mikroorganizmalar ile kontamine olma riski yüksek ürünlerdir. Özellikle de ciltlerinin daha hassas ve bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olması nedeniyle, bebekler için kullanılan kozmetik ürünler, kozmetikler arasında en çok dikkat edilmesi gereken gruptur. Bu çalışmada, bebekler için kullanılan ve piyasada satılan dokuz farklı ürün grubuna ait toplam 63 adet kozmetik ürün temin edilip bu ürünlerin mikrobiyal kontaminasyona uğrayıp uğramadığı kontrol edilmiştir. Ayrıca kozmetik ürünlerin bileşiminde bulunan koruyucuların etkili olup olmadığı da araştırılarak mikrobiyolojik değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu amaçla Amerikan Farmakopesi (Unites States Pharmacopea/USP) 24'de bildirilen standartlara göre çalışmamız yürütülmüştür. Mikrobiyolojik limit testi yapılan 63 kozmetik üründen dört tanesinin izin verilen toplam bakteri sayısından, bir tanesinin de toplam mantar sayısından fazla sayıda kontaminant içerdiği tespit edilmiştir. Kozmetik ürün gruplarından bebek şampuanlarından bir tanesinin Candida parapsilosis adlı maya mantarı, bir diğerinin Photobacterium damselae, bir adet diş macununun ise Enterobacter amnigenus adlı Gram negatif bakterilerle, bir adet pudranın ve bir adet güneş kreminin Staphylococcus aureus ile kontamine olduğu belirlenmiştir. Yine USP 24 tarafından bildirilen yöntem kullanılarak yapılan koruyucu etkinlik testi sonuçlarına göre test ettiğimiz ürünlerden dokuz tanesinin içinde bulunan koruyucunun minimum bir test mikroorganizmasına karşı etkisiz olduğu belirlenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre özellikle yerel/az bilinen markalı ve bitkisel/doğal içerikli olan bazı ürünlerde izin verilen limitlerin üzerinde mikrobiyal kontaminasyon saptanmış, benzer şekilde en az bir mikroorganizmaya karşı etkisiz olan koruyuculara da yine yerel/az bilinen markalı ve bitkisel/doğal içerikli ürünlerde rastlanmıştır. Bu bulguların hem tüketicilere kozmetik tercihlerini yaparken yardımcı olacağı, hem üretici firmalar için tarafsız ve doğru bilgi kaynağı olabileceği, hem de konu ile ilgili yapılacak bilimsel çalışmalara yön gösterici katkılar sağlayabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Cosmetics are products with high risk of contamination with microorganisms due to their formulations and structural features. Due to their skin is more sensitive and immune systems' is weaker, products used for babies, are the group that needs the most attention among cosmetics. In this study, 63 cosmetic products belonging to nine different baby product groups sold in the market were obtained and controlled for potantial microbial contamination. In addition, we made the microbiological evaluations by investigating the preservatives used in these cosmetic products are effective or not. For this purpose, we used the microbiological limit test and challenge test techniques according to Unites States Pharmacopea (USP). It was determined that four of 63 products tahat we tested in this study, were contained more than allowed total bacteria, and one contained more than the total number of allowed fungi as contaminants. Also we determined that, one baby shampoo from cosmetics was contaminated with the yeast Candida parapsilosis, another shampoo and one toothpaste with Gram-negative bacteria named Photobacterium damselae and Enterobacter amnigenus, respectively, one powder and one sunscreen were contaminated with Staphylococcus aureus. According to our challenge test results, we determined the preservatives in nine products we tested, were ineffective against a minimum one test microorganism. According to our results, we generally detected the microbial contamination above the allowed limits, in some local/little known branded and herbal/natural products, and similarly, the ineffective preservatives against at least one microorganism were also found in local/little known branded and herbal/natural products. We believe that our findings will help consumers, manufacturers and researchers for making their cosmetic choices, as being an impartial and accurate source of information, and as providing the guiding contributions about cosmetics for ongoing studies, respectively.