Kocaeli yarımadası (Kuzeybatı Türkiye) triyas sedimanter istifinin foraminifer mikropaleontolojisive biyostratigrafisi
Foraminiferal micropaleontology and biostratigraphy of the triassic sedimentary sequence in Kocaeli peninsula (NW Turkey)
- Tez No: 654511
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KADİR, DOÇ. DR. ALİ MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, Alp Tipi Triyas istifinin dünyadaki en güzel örneklerinden birini sergileyen Kocaeli Yarımadası'nda gerçekleştirilmiştir. Kocaeli Triyas istifi, dünya genelinde Triyas istifleri arasında korelasyon yapılabilecek, kılavuz özelliklerini taşımaktadır. Hemen hemen kesiksiz bir istif özelliği sunan Triyas istiflerinin bentik forsminiferleri üzerinde çok nadir araştırmalar bulunmakla birlikte tüm Triyas istifindeki bentik foraminiferleri ayrıntılı bir şekilde ortaya koyan araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında ilk kez tüm Triyas istiflerinde bentik foraminiferlerin sistematiğinin, biyostratigrafisinin ve jeolojik tarihçesinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda arazi çalışmalarında 31 adet ölçülü stratigrafik kesit alınmış 477 adet örnek derlenmiştir. Ayrıca, jeolojik tarihçenin daha ayrıntılı ortaya konması amacıyla izotop çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Bentik foraminiferlera ait tür bazında 30, cins bazında 14 foraminifer tanımı yapılmıştır. Glomospira grandis, Involutina sinuosa pragsoides, Aulotortus tumidus bentik foraminiferler bulgularına ilk kez rastlanılmıştır. Glomospira cinsine ait yeni olabileceği düşünülen bir türün tanımlaması yapılmış olup, henüz tür isimlendirmesine gidilmemiştir. Karbonat petrografisi sonuçları sonrasında Gebze ve Ağva arasındaki birimlerin yanal olarak dağılımları belirlenmiştir. Birimlerin birbirleriyle geçişli olduğu ortaya konmuştur. Kocaeli Yarımadası'nda yüzeyleyen Triyas birimlerinde Postcladella kalhori, Meandrospira carnica, Glomospirella grandis ve Ammobaculites radstadtensis olmak üzere dört adet menzil zonu, Meandrospira pusilla-Opthalmidium sp. topluluk biyozonu ve Glomospirella grandis, Endoteba controversa, Turriglomina carnica, Meandrospira pusilla, Meandrospira karnica, Postcladella kalhori olmak üzere altı adet bolluk biyozonu tanımlanmıştır. İlk kez oksijen ve karbon duraylı izotop analiz analizi yapılmış, diyajenezin etkin olduğu, değişen sıcaklık değişimleri ile dönemsel deniz hareketler (akıntılar/hidrotermal/deniz seviyesi değişimi) hakkındaki veriler yorumlanmıştır. Kocaeli Triyas'ına ait tüm bu verilerin kuzeybatı Anadolu jeoloji tarihçesinin ortaya konmasında önemli olduğu görülmektedir. Triyas, foraminifer, Kocaeli Yarımadası, izotop analiz jeolojisi, biyostratigrafi
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Kocaeli Peninsula, exhibits one of the most beautiful examples of the Alpine Type Triassic sequence in the world. The Kocaeli Triassic sequence has guide features that can be correlated between Triassic sequences worldwide. Although there are very rare studies on the benthic foraminifers of the Triassic sequences, present an almost continuous sequence feature, there is no study that demonstrates the benthic foraminifers in the entire Triassic sequence in detail. In this thesis, it is aimed to reveal the systematic, biostratigraphy and geological history of benthic foraminifera in all Triassic sequences for the first time. 477 samples were collected from 31 measured stratigraphic sections in field studies. In addition, isotope studies were carried out to reveal the geological history in more detail. Thirty genera and fourteen species of Triassic benthic foraminifera have been identified. Findings of Glomospira grandis, Involutina sinuosa pragsoides, Aulotortus tumidus benthic foraminifers were encountered for the first time. The definition of a species that is thought to be a new species belonging to the genus Glomospira has been defined, and no species naming has been made yet. After the carbonate petrography results, the lateral distribution of the units between Gebze and Ağva was determined. It has been revealed that the units are transitive with each other. Eleven biostratigraphic zones have been defined. For the first time, oxygen and carbon stable isotope analysis was carried out. It is seen that all these data belonging to Kocaeli Triassic are important in revealing the northwestern Anatolian geology history.