Periferik arter hastalıklarının oluşumunda diyabetes mellitusun ve genetik polimorfizm etkisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 654528
  2. Yazar: ZAFER YALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSEL ONRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Periferik arter hastalığı (PAD), ateroskleroz nedeniyle ekstremite arterlerinin daralmasından kaynaklanan bir durumdur. Geçtiğimiz yıllarda, birkaç gende polimorfizmin PAD gelişme riskine katkıda bulunduğu gösterilmiştir, ancak geleneksel kardiyovasküler risk faktörlerinden bağımsız olan bu kalıtımsal faktörlerin katkısı hala belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada, diabetes mellitus (DM) ve genetik arkaplanın PAD patogenezinde sadece ve birlikte etkilerini araştırdık. Yöntemler: Çalışmamızda faktör V Leiden (G1691A), Faktör V H1299R, Protrombin G20210A, Faktör XIII V34L, B-Fibrinojen-455 G> A, PAI-1 4G/5G, HPA1, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, ACE I/D, APO B R3500Q ve APOE polimorfizminin kardiyovasküler hastalık Strip panel kullanılarak etkilerini değerlendirmeyi planladık. Hastalar iki gruba ayrıldı: PAD'lı 100 hasta (50 DM+, 50 DM-), PAD olmayan 60 kontrol hasta (30 DM+, 30 DM-). Bulgular: MTHFR A1298C ve PAI 4G/5G homozigot polimorfizmi, PAD hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla, p=0.035, p=0.004). Diğer genotipler ve polimorfizm sıklıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca DM varlığında PAI 4G/5G homozigot polimorfizmi PAD oluşumunu etkili olduğu belirlendi (p=0.021).
Özet (Çeviri)
Objective: Peripheral artery disease (PAD) is a condition caused by the narrowing of limb arteries due to atherosclerosis. In recent years, polymorphisms in a number of genes have been shown to contribute to the risk of PAD development. However, whether the contribution of these inheritable factors is independent of traditional cardiovascular risk factors remains unclear. This study was an investigation of the effects of diabetes mellitus (DM) and genetic background, examined singly and together, on the pathogenesis of PAD. Methods: The effects of the factor V Leiden (G1691A), factor V H1299R, prothrombin G20210A, factor XIII V34L, B-fibrinogen -455 G>A, PAI-1 4G/5G, HPA1, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, ACE I/D, APO B R3500Q, and APOE polymorphisms were evaluated using a cardiovascular disease strip assay (CVD StripAssay). Two groups were created: 100 patients with PAD (50 with DM, 50 without DM) and 60 controls without PAD (30 with DM, 30 without DM). Results: There was a significantly greater presence of the MTHFR A1298C and PAI 4G/5G homozygous polymorphisms in the PAD patients compared with the control group (p=0.035, p=0.004, respectively). There were no significant associations between the other genotypes and polymorphism frequencies. In the presence of DM, the PAI-1 4G/5G homozygous polymorphism was linked to the formation of PAD (p=0.021).