Non-proteinürik renal fonksiyon kaybı görülen tip 2 diyabetli hasta popülasyonunun özellikleri
Characteristics of the TYPE 2 diabetic patients with non-proteinuricrenal function loss
  1. Tez No: 654527
  2. Yazar: EZGİ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BELGİN EFE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diyabetik nefropati (DN), persistan albüminüri, artmış arteryel kan basıncı, glomerüler filtrasyon hızında (GFR) progresif bir düşüş ve kardiyovasküler morbidite ve mortalite riskinde artış ile karakterize klinik bir sendromdur. Proteinürinin eşlik etmediği renal fonksiyon kaybıyla giden bir fenotip olan non-albuminürik diyabetik renal hastalığı ele aldığımız çalışmamızda; bu fenotipin oluşmasında etkisi olan komorbiditeleri ve epidemiyolojik özellikleri araştırmayı hedefledik; bu amaçla diyabetik böbrek hastalığı görülen 40 yaş üstü T2DM'li , eGFR
Özet (Çeviri)
Diabetic nephropathy (DN) is a clinical syndrome characterized by persistent albuminuria, increased arterial blood pressure, a progressive decrease in glomerular filtration rate (GFR), and an increased risk of cardiovascular morbidity and mortality. In our study in which we discussed non-albuminuric diabetic renal disease, which is a phenotype with renal function loss not accompanied by proteinuria; we aimed to investigate the comorbidities and epidemiological features that affect the formation of this phenotype; for this purpose, we retrospectively compared 193 normoalbuminuric, 76 microalbuminuric and 64 macroalbuminuric patients with T2DM over 40 years of age with diabetic kidney disease, eGFR