Hvac system controlled by direct digital control
Doğrudan dijital kontrol ile klima sistemi kontrolü
- Tez No: 65453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİNER UNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Mevcut bir klima sistemi şartlandırdığı binalar içinde bulunan insanlar için daha komforlu ortamlar oluşturur. Şartlandırılmış ortamlar insanların verimliliğini arttırdığı gibi, bu ortamlarda yapılan üretimin kalitesi açısından da önemlidir. Çünkü bazı makinalar belirli sıcaklık derecesinde ve nem oranında en verimli şekilde çalışırlar ve yine bazı ürünlerin üretimi için belirli sıcaklık derecesine ve nem oranına ihtiyaç vardır. Bu nedenle sıcaklık ve nem değerlerinin hassas bir şekilde sabit tutulmaya çalışılması oldukça önemlidir. Tüm bunların yanında yangın gibi felaketler esnasında oluşan dumanın kontrol edilmesi ve yönlendirilmesi yine klima sistemleri sayesinde yapılabilir. Günümüzde, oldukça hızlı gelişen elektronik sistemler sayesinde klima sistemlerinin kontrolü daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yapılabilir hale gelmiştir. Bu tez kullanıcıların isteklerine daha çabuk cevap verebilecek, enerji kullanımında iktisatlı ve maksimum verimlilikte klima sistemlerini tasarlamak için, temel anlamda referans sunmakta ve klima kontrolü ile ilgili öneriler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Heating, Ventilating, and Air Conditioning (HVAC) system in a building provides more comfortable environment for the people. Conditioned environment increases not only the efficiency of the employees but also the quality of the manufactured products. Because some production machines operate most efficiently on constant temperature and humidity ratios, also constant temperature and humidity ratios are needed for production of some items, the stabilization and control of these ratios are important. Additionally the control and exhaust of smoke which occurs during disasters like fire can be manipulated by HVAC system. Today the HVAC system control can be accomplished more rapidly and effectively using developed electronic systems. This thesis refers some methods to design HVAC systems which meet the requirements of the user in a faster way, manage the energy usage at maximum efficiency, and discusses some new aims in HVAC control.