Comparised ore reserve calculation methods
Bilgisayarla rezerv hesapları
  1. Tez No: 65454
  2. Yazar: FİGEN GÜRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ııı ÖZET Bu çalışma jeostatistiksel yöntem kullanılarak Tekirdağ-Saray Linyit sahası'nın Küçükyoncalı bölgesindeki linyit yatağı için yapılmıştır. Çalışmada herbiri koordinat değeerleri (x,y,z) ve kömür kalınlık bilgilerini bununla birlikte kömürdeki kül değerlerini içeren 91 adet sondaj verilerinin bilgisayar ortamına aktarılarak bir veri tabanının oluşturulması ile başlanmıştır. Bu veri tabanı kullanılarak kömür kalınlıklarının ve kül değerlerinin istatiksel analizleri ve variogram analizleri yapılmıştır. Variogram analizinden elde edilen veriler kullanılarak, kriging yarıçapı sabit tutulmak suretiyle 100xl00m.'den başlayarak 1000x1000 m. 'ye kadar olan kuramsal bloklara bölünen cevher yatağındaki her bloğun kömür kalınlık tahminleri kriging yöntemi ile yapılmıştır. Daha sonra bölgenin toplam reservi hesaplanmıştır. Bununla birlikte farklı kriging yarıçapları kullanılarak ortalama kül değeri ve ortalama kriging standart sapma değerinin hesabı yapılmıştır. Ortalama kül değeri ve ortalama kriging standart saplma değeri yükselirken, kriging yarıçapı düşmüştür.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, geostatistical method was used to conduct on the lignite bed in the Küçükyoncalı district of Tekirdağ-Saray Lignite Basin. For this purpose.. of exploration and development dirilling information was transferred into computer in order to create a data base. This data base computer in order to create a database. This data base contains (x,y,z) coordinates of drill holes, coal thickness, ash value, then statistical and variogram analyses were completed. After dividing the ore body beginning from 100x100 m to 1000x1000 m conceptual blocks, as kriging Radius is constant, Kriging was used to estimate thickness and block tonnage for each block. Then, the total reserve of the district was calculated. In the other operation, the effect of the kriging Radius on the ash estimation is determined as the block dimensions ore constent. Thus, average ash values and average kriging standard deviation values ore calculated by using different kriging radii and it was found that average ash value and average kriging standard deviation values increase as the kriging radius decreases.