Simple treatment methods for wastewater of temporary residential areas
Geçici yerleşim alanlarında atıksu arıtımı için basit arıtma yöntemleri
  1. Tez No: 65455
  2. Yazar: FATMA ESRA BUYURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada foseptikten elde edilen evsel atıksuyun arıtılabilirlilik çalışmaları yapılmıştır.Küçük yerleşim yerleri için en uygun arıtma yöntemini belirlemek için fızikokimyasal yöntemler olan çökeltme,kimyasal çöktürme ve flotasyon metodları uygulanmıştır. Bütün deneylerde hacmi yaklaşık 0.05 m3, çapı 19.6 cm ve yüksekliği 2 metre olan çökeltme kolonu kullanılmıştır.Numuneler kolonun her numune alma noktasından değişik zamanlarda alınmışlardır. Uygulanan yöntemlerin verimini belirlemek amacıyla 10 ay boyunca COD, pH ve bulanıklık deneyleri yapılmıştır. Çökeltme deneylerinde atıksu baısnçlı hava ile karıştırılmış ve daha sonra çökmeye bırakılmıştır.Karıştırma ve bekleme sürelerinin çökeltme prosesi verimi üzerine etkisini belirleyebilmek için bu iki parametre değiştirilerek COD, pH ve bulanıklık ölçümleri yapılmıştır. Kimyasal çöktürme işlemi için kireç ve demir sülfat koagülant olarak kullanılmıştır. Farklı karıştırma ve çökeltme sürelerinde gerekli olan optimum kimyasal madde dozajını belirlemek için değişik kireç ve demir sülfat dozajları denenmiştir. Flotasyon deneyinde atıksu çökeltme kolonuna doldurularak alttan hava verilerek devamlı olarak karıştırılmıştır ve değişik zamanlarda her numune alma nokatasından numuneler alınmıştır. Flotasyon işleminin KOI ve bulanıklık giderme verimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Biyolojik arıtma yöntemi olarak da kesikli aktif çamur yöntemi kullanılmıştır. Deneyler tamamlandıktan sonra, sonuçlar COD ve bulanıklık giderme verimleri açısından ele alınarak değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak hem çökeltme hem de kimyasal çöktürme prosesleri için en uygun kiyasal madde dozajı, karıştırma ve çökeltme süreleri belirlenmiştir. Sonuçlar literatürde verilen eşitliklerle tanımlanmya çalışılmış ve eşitliklerin parametreleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the treability studies of domestic water obtained from septic tank were done. The physicochemical processes such as sedimentation, chemical precipitation, flotation and biological treatment were applied in order to determine the most adequate treatment process for small communities. The settling column of which volume was approximately 0.05 cubic meter used for all experiments. The dimensions of settling column test are 19.50 centimeter diameter and 2.0 m height. The samples were taken from test column every sampling ports at different times. COD, pH and turbidity values were measured for a 10 months period to get the efficiency of applied processes. In sedimentation studies, the wastewater was mixed and then allowed to settle. To determine the effect of mixing and detention time on the removal efficiency of sedimentation process, these parameters were changed contionusly. And then COD, pH and turbidity parameters were measured at different mixing and detention time. The lime and ferrous sulphate were used as coagulant or chemical for chemical precipitation. The different dosages of both lime and ferrous sulphate were tried in order to determine optimum dosage at different mixing and detention time. In flotation studies, the settling column test was filled up with wastewater and the wastewater was mixed for 1 5 minutes at the beginning of the experiments. And then the wastewater was mixed continuously. The samples were taken from each ports at different times. The efficiency of flotation on the COD and turbidity removal efficiency were investigated. The sequencing batch reactor was used as biological treatment. After experiments were completed, the results were appraised and compared carefully interms of removal efficiency of COD and turbidity. Consequently, an adequate coagulant dosage, mixing and detention time were selected for either sedimentation, chemical precipitation and flotation processes. Results are defined as equality and the parameters of equalities are calculated.