The roman temple on the acropolis of Alaşehir (Philedelphia)
- Tez No: 65456
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
V ÖZET Alaşehir, tarihin ilk devirlerinden bu yana, değişik kültürlerin yaşadığı bir yerleşim merkezi olmuştur. Tarih boyunca Philadelphia, Neocaesaria ve Alaşar isimleriyle amlan Alaşehir, sırasıyla Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Germiyanoğulları ve Aydınoğulları Beylikleri, Osmanlı İmparatorluğu ve 1922'den itibaren Türkiye Cumhuriyeti tarafından yönetilmektedir. Tüm bu dönemler boyunca Alaşehir önemini korumuş ve yörede önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Tüm bu kültürel çeşitliliğe rağmen, yörede yakın tarihe kadar hiç bir detaylı araştırma yapılmamıştır. Osmanlı ve Türk kültürüne ait eserlerin nispeten daha iyi korunmuş olduğu ilçede, antik döneme ait araştırmalar 1980'de başlamıştır. Bu araştırmalarda Roma dönemi de araştırılmış, Toptepe'deki Roma Tiyatrosunun yakınında bir Roma Tapmağına ait olduğu düşünülen kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma Alaşehir'in akropolü durumunda olan Toptepe'deki Roma Tapınağı'na ait restitüsyon araştırmalarım içermektedir. İlk bölümde tapınağın inşaa edildiği Alaşehir yöresi; tarihi gelişim, coğrafî konum yönleriyle incelenmiş, yöredeki tarihi ve kültürel eserler belirlenmiştir. İkinci bölümde Toptepe'deki Roma Tapınağı incelenmiştir. Bu bölümde tapmak alanında yapılmış olan kazılarla ortaya çıkan buluntular incelenmiştir. Buluntular; yapı içinde bulundukları yerlere ve fonksiyonlara göre gruplar halinde malzeme, ölçü ve süsleme olarak değerlendirilmiştir.VI Toptepe'deki Roma Tapınağı incelendikten sonra 3. bölümde tapınağın tarihlendirme çalışmaları yapılmıştır. Yapılmış olan kazılarda tapınağın yapıldığı tarihle ilgili hiçbir buluntu olmadığı için tarihlendirme çalışmaları tapınağa ait mimari buluntular üzerindeki süslemelere göre yapılmıştır. Tarihlendirme yapıldıktan sonra aynı dönemde Anadolu'da yapılmış Roma tapınakları ve bu tapınakların belirgin özellikleri tesbit edilerek Alaşehir'deki Roma tapınağının yapıldığı dönemin tapınak mimarisine ait özellikler belirlenmiştir. Dördüncü bölümde ise Roma Tapınağı ile ilgili restitüsyon çalışmalarına yer verilmiştir. Bu bölümde gerek mimari elemanlara, gerekse tapınağın mimari organizasyonuna yönelik restitüsyon önerileri detaylı incelemeler ve aynı dönemde ( Anadolu'da ) yapılmış olan tapmakların karakteristik özellikleri birleştirilerek oluşturulmuştur. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümde tapınak alanına ve kazılarla ortaya çıkarılmış olan buluntulara yönelik konservasyon çalışmalarına yer verilmiştir. Konservasyon çalışmaları bozulmaların tesbiti, temizleme çalışmaları, gelecekte oluşabilecek olan bozulma ve tahribi önlemeye yönelik öneriler olarak üç etapta oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACTION Alaşehir, in which many cultures had been developed from the early ages, has been still given the traces of cultures. Alaşehir, which has been called by the names of Philadelphia, Neocaesaria and Alaşar, has been directed by the Pergamum Kingdom, the Roman Empire, the Byzantine Empire, Germiyanoğullan and Aydınoğulları Principalities, the Ottoman Empire and the Turkish Republic until 1922. During these periods Alaşehir has been protected its importance and became an important settlement in the region. Although these cultural variations, no detailed observation had ben done till the lately ages. The monuments of the Ottoman culture and the Turkish culture were better protected than the remains which were belonged to the antique ages. Along the observations and the excavations about the Roman culture, which was begun in 1980, some remains of a temple was found on Toptepe near the Roman theatre. This study has been done in order to give a proposal about this Roman temple on the Acropolis of Alaşehir. In the first chapter the city of Alaşehir in which the temple was constructed has been examined. The geographical location of Alaşehir, its historical development and its historical and cultural remains has been examined briefly. The second chapter has been prepared about the observations done on the region. In this chapter the studies about the Roman Temple on the Acropolis of Alaşehir had been done. The examines and observations about the temple area, the detailed examinations of the foundations,IV have been given. The foundations had been examined in details, the excavation reports have been observed, the spoilments of the foundations have been determined. The remains of the temple had been examined in three parts as; the crepidoma, the column and the entablature. After examining the remains of the temple, the dating studies of the temple had been done. According to these dating studies the construction date of the temple had been determined. Dating studies, have been given in this chapter. After the determinations, the dating studies have been done, as there were no inscriptions found out during the excavations. According to the dating studies, the construction date of the temple was determined. Than the contemporary temples and the characteristics of the period, in which the temple was constructed, was examined. These would be useful for the proposal studies of the restitution. In the final chapter, the studies about the restitution proposal has been given. As the foundations about the elements are pretty inefficient for preparing a restitution proposal, the restitution proposal was prepared by combining the detailed examinations about the foundings and the results of the comparisons of the Acropolis temple and its contemporary temples.