US military assistance to Egypt post 2013- a comparison of Obama and Trump administration
2013 sonrası Mısır'a ABD askeri yardımları Obama ve Trump yönetiminin karşılaştırılması
  1. Tez No: 654573
  2. Yazar: ROFAIDA MOGAHED MELEGY ABOTITY ROFAIDA MOGAHED MELEGY ABOTITY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ABD Dış Yardımları, Washington D.C tarafından 2. Dünya Savaşı'ndan beri müttefik devletlerin herhangi bir ideolojik, siyasi veya stratejik tehdide karşı yeteneklerini geliştirmek için kullanılan bir dış politika aracıdır. Mısır, İsrail ile 1979 Barış Antlaşması'ndan sonra sürekli ilgili Yasa uyarınca ABD'den askeri yardım aldı. 2013 askeri darbesinin ardından Mısıra karşı ABD'nin askeri yardım politikasında bir takım değişiklikler yaşandı. Hem Obama yönetimi hem de Trump yönetimi, bazı koşullara uyulmadığını gözlemlediği için Mısır'a askeri yardımı askıya aldı. Daha sonra, konu hakkında Mısır tarafından önemli bir ilerleme kaydedildiği için, her iki yönetim tarafından yardımlar yeniden başlatıldı. Bu çalışma, Mısır'ın ABD Dış Yardımlarının koşullarını yerine getirememesini ve her iki yönetim tarafından askeri yardımın yeniden başlatılmasını incelemektedir. Çalışma ayrıca Al-Sisi rejiminin sırasıyla Obama ve Trump yönetimi sırasında yaşadığı benzerlik ve farklılıkları askeri yardım açısından değerlendirmektedir. Ayrıca, 2013 sonrası ABD politikasının Mısır'a doğru kaymasını analiz etmek için off-shore dengeleme unsuru teorik bir çerçeve olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The US Foreign Assistance Act is a foreign policy tool, used by Washington D.C. since World War II, to enhance the capabilities of allied states against any ideological, political, or strategic threat. Egypt enjoyed the military assistance from the US under respective Act since 1979 Peace Treaty with Israel. After the military coup of 2013, Egypt experienced a shift in the US policy of military assistance in terms of multiple suspensions. Both Obama administration and Trump administration suspended military assistance to Egypt after observing failure to compliance with conditionality. Furthermore, the assistance resumed by both administration with any significant progress from Egyptian side. This study examines the failure of Egypt to fullfil the conditionality of the US Foreign Assistance Act and restoration of military aid by both administrations. The study also evaluates the similarities and differences experienced by Al- Sisi regime during Obama and Trump administration respectively, in terms of military assistance. Moreover, offshore balancing has been used as a theoretical framework to analyze the shift in the US policy towards Egypt post 2013.