Kokil ve enjeksiyon yöntemleri ile üretilen Al-Si-Mn alaşımına ısıl işlem ve bor ilavesinin incelenmesi
Heat treatment effects of microstructure and mechanical properties of al-si-mn alloy produced by injection method
- Tez No: 654576
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN CAN KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada; AlSi10MnMg alaşımında bor ilaveli kokil döküm işlemi ve enjeksiyonlu döküm işlemi yapılmıştır. Elde edilen alüminyum silisyum alaşımlarına ısıl işlemin etkisi incelenmiştir. Deneysel aşamada basınçlı döküm yöntemi ve kokil döküm yöntemiyle üretilmiş alaşımlara T5 ve T6 ısıl işlemi uygulayarak ısıl işlemin alaşımların mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen sertlik, mikro yapı, çekme dayanımı sonuçlarına bakarak alaşımlara uygulanan T5 ısıl işlemi ve T6 ısıl işlemi sonucunda elde edilen numunelerinde T5 ısıl işlemi sonucu elde edilenler numunelerin çekme dayanımlarının daha yüksek değerlerde olduğu anlaşılmıştır. T5 ısıl işlemi ile mukavemet değeri yüksek, deformasyon kabiliyeti düşük alaşımların elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; In AlSi10MnMg alloy, boron added die casting process and injection molding process were performed. The effect of heat treatment on the obtained aluminum silicon alloys is investigated. In the experimental stage, the effect of heat treatment on the mechanical properties of the alloys was investigated by applying T5 and T6 heat treatment to the alloys produced by the pressure casting method and the permanent casting method. Based on the obtained hardness, microstructure, tensile strength results, it was found that the tensile strength of the samples obtained as a result of T5 heat treatment applied to the alloys and T5 heat treatment were higher. It was observed that alloys with high strength and low deformation ability were obtained with T5 heat treatment.