Integrated waste management for sustainable livestock and aquaculturing systems using microalgae
Sürdürülebilir hayvancılık ve su ürünleri sistemleri için mikroalgler ile entegre atık yönetimi
  1. Tez No: 654575
  2. Yazar: DUYGU ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAT ZEKİ HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biotechnology, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dünya nüfusu artmaya devam ettikçe, yüksek kaliteli gıda talebi giderek artmaktadır. Güvenli ve sürdürülebilir gıda taleplerini karşılamak için su, enerji, toprak ve besin kaynaklarını daha verimli kullanan tarımsal uygulamalarına acil olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Chlorella ve Scenedesmus cinslerinden 10 farklı mikroalg türü, bir süt çiftliğinden toplanan tarımsal atık suda bulunan besinleri (nutrient) giderme potansiyelleri test edilmek üzere tarandı. En başarılı tür, koagüle edilmiş, filtrelenmiş ve 1/4 oranında seyreltilmiş çiftlik atık suyu ile beslenen özel tasarlanmış, yeniden kullanılabilir plastik fotobiyoreaktörlerde büyütüldü. Toplam azot, toplam fosfor, kimyasal oksijen ihtiyacı ve toplam katı olmak üzere fiziksel ve kimyasal parametreler ölçüldü. Toplam fosfor, toplam azot ve kimyasal oksijen ihtiyacı parametreleri için sırasıyla %59,4, %64,2 ve %95,7 oranında giderim elde edildi. Tarımsal atıksu besinlerini yeniden kullanarak döngüsel bir biyoekonomi örneği göstermek üzere, hayvancılık ve su ürünleri-balıkçılık operasyonları için potansiyel yem formülasyonları yaratmak amacıyla elde edilen mikroalgal biyokütlesi içeriğindeki protein, karbonhidrat, yağ analizleri ölçüldü; vitamin, amino asit ve yağ asidi profilleri spektrofotometrik ve kromatografik yöntemler kullanarak belirlendi. Bu çalışma, düşük maliyetli mikroalg tabanlı tarımsal atıksu arıtma uygulamalarının genel ve spesifik parametrelerini optimize etmeyi ve sürdürülebilir hayvancılık üretimi ve su kültürü tesisleri için katma değerli biyo-yem ürünleri üretmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
As the world population continues to grow, the demand for high quality food will be on the rise. To meet the demands for safe and sustainable food, urgent agricultural practices are needed utilizing water, energy, land, and nutrient resources more efficiently. In this study, 10 different strains of microalgae from Chlorella and Scenedesmus genera were screened to test their capabilities to remove the nutrients of agricultural wastewater collected from a dairy farm. The most successful strain was cultivated in a custom designed reusable plastic photobioreactors operated in batch mode and fed with coagulated, filtered and 1/4 diluted farm wastewater. Physical and chemical parameters including total nitrogen, total phosphorus, chemical oxygen demand and total solids of photobioreactor influent and effluent were measured. Removal efficiencies of 59.4%, 64.2% and 95.7% were obtained for total phosphorus, total nitrogen, and chemical oxygen demand parameters, respectively. Biomass concentration of 1.8 g/L was achieved at reactor closure. To demonstrate a circular bioeconomy case by reusing agricultural wastewater nutrients, generated microalgal biomass was further explored as potential feed formulations for livestock and/or aqua-culturing operations by analyzing protein, carbohydrate, lipid, vitamins, amino-acids, and fatty acid profiles using visible spectrophotometry, LC-MS/MS and GC-FID. Overall, the study aimed to optimize general and specific parameters of a low-cost microalgae-based agricultural wastewater treatment application and generate value added bio-feed products for sustainable livestock production and aquaculturing operations.