Testiküler torsiyon/detorsiyon hasarına karşı phoenixin'in koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of the protective effect of phoenixin against on testicular torsion/detorsion injury
  1. Tez No: 825637
  2. Yazar: JEMAL HUDAYKULIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Özellikle perinatal ve pubertal dönemlerde sık karşılaşılan klinik bir durum olan testiküler torsiyon, testis dokusunda hasara ve infertilitiye neden olabilmektedir. İskemik hasara karşı oldukça dayanıksız olan testis dokusunda hasarı en aza indirmek için erken tanı ve müdahale önem arz etmektedir. Phoenixin (PNX), üreme fonksiyonlarında rol oynadığı bilinen bir peptittir. Hem merkezi olarak hipotalamus'ta ve nucleus arcuatus'ta hem de periferik olarak kardiyak ve gastrointestinal dokularda eksprese edilen PNX, gonadotropin salgılatıcı hormon aracılığıyla üreme hormonlarının salgısını düzenlemektedir. Bu çalışmanın amacı; PNX'in testis dokusundaki oksidatif hasar, inflamatuvar yanıt ve serum testosteron seviyesi üzerine etkileri incelenmesidir. Ayrıca testis dokularında meydana gelebilecek histopatolojik değişikler üzerine PNX'in etkilerinin seminifer tübül çapı, epitel kalınlığı, bazal membran kalınlığı gibi histopatolojik özelliklerin de incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 48 adet erkek sıçan kullanıldı ve sıçanlar 4 gruba (Sham, TTD, TT+PNX+TD, TTD+PNX) (n=12) ayrıldı. Sham grubundaki sıçanlara sham testis torsiyon detorsiyon cerrahisi uygulanırken diğer üç gruptaki sıçanlara testis torsiyon detorsiyon cerrahisi uygulanacaktır. TT+PNX TD grubundaki sıçanlara torsiyonun 90. dakikasında, TTD+PNX grubundakilere de detorsiyon başlangıcında tek doz intraperitonel PNX (50 µg/kg) uygulandı. Sham ve TTD gruplarındaki sıçanlara herhangi bir enjeksiyon uygulanmadı. Detorsiyondan 24 saat sonra tüm gruplardaki sıçanlar dekapite edilerek kan ve testis dokusu örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinden serum testosteron seviyeleri ELISA yöntemiyle belirlendi. Doku örneklerin oksidatif hasarı belirlemek için SOD, MDA, TAS ve TOS düzeyleri; inflamatuvar hasarı belirlemek için ise TNF-α ve IL-6 düzeyleri belirlendi. Ayrıca testis dokusunda iskemi sonrası meydana gelebilecek histopatolojik değişiklikler rutin Periyodik Asit Schiff (PAS) boyama yöntemiyle ve immünohistokimyasal yöntemler ile incelendi. İmmünohistokimyasal analizler kapsamında spermatogonyum kök hücreleri, Sertoli hücreleri, Leydig hücreleri spesifik antikorlarla boyanıp hücre sayımı yapıldı ve gruplar arasında karşılaştırıldı. TTD grubunda testis dokusunda SOD enzim aktivitesi ve TAS seviyesinin sham grubuna göre belirgin derecede azalmış olduğu görüldü (p0,05). Spermatogonia sayısı TTD grubunda sham grubuna göre anlamlı derecede azalmış bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Testicular torsion, which is a common clinical condition especially in perinatal and pubertal periods, can cause damage to testicular tissue and infertility. Early diagnosis and intervention are important to minimize the damage to the testicular tissue, which is highly vulnerable to ischemic damage. Phoenixin (PNX) is a peptide known to play a role in reproductive functions. Expressed both centrally in the hypothalamus and nucleus arcuatus and peripherally in cardiac and gastrointestinal tissues, PNX regulates the secretion of reproductive hormones through gonadotropin-releasing hormone. The aim of this study; The effect of PNX on oxidative damage, inflammatory response and serum testosterone level in testicular tissue. In addition, it is aimed to examine the effects of PNX on histopathological changes that may occur in testicular tissues and histopathological features such as seminiferous tubule diameter, epithelial thickness, basement membrane thickness. In the study, 48 male rats were used and the rats were divided into 4 groups (Sham, TTD, TT+PNX+TD, TTD+PNX) (n=12). While sham testicular torsion detorsion surgery will be applied to the rats in the sham group, testicular torsion detorsion surgery will be applied to the rats in the other three groups. A single dose of intraperitoneal PNX (50 µg/kg) was administered to rats in the TT+PNX TD group at the 90th minute of torsion, and at the beginning of detorsion to those in the TTD+PNX group. The rats in the Sham and TTD groups did not receive any injections. After 24 hours of detorsion, rats in all groups were decapitated and blood and testicular tissue samples were taken. Serum testosterone levels from blood samples were determined by ELISA method. SOD, MDA, TAS and TOS levels of tissue samples to determine oxidative damage; TNF-α and IL-6 levels were determined to determine inflammatory damage. In addition, histopathological changes that may occur in testicular tissue after ischemia were examined with routine Periodic Acid Schiff (PAS) staining method and immunohistochemical methods. Within the scope of immunohistochemical analysis, spermatogonium stem cells, Sertoli cells, Leydig cells were stained with specific antibodies, cell counts were made and compared between groups. It was observed that SOD enzyme activity and TAS level in testicular tissue were significantly decreased in the TTD group compared to the sham group (p0.05). The number of spermatogonia was found to be significantly decreased in the TTD group compared to the sham group (p0.05).