Turkish electricity market: A bottom-up approach
Türkiye elektrik piyasalarına temelden-yukarı yaklaşım
  1. Tez No: 654587
  2. Yazar: BERKAN SEMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM FIRTINA ERTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Elektrik piyasaları, bir çok ülkede tekelci yapıdan rekabetçi yapıya geçişin olduğu piyasalardır. Türkiye Elektrik Piyasası, 2001 yılında oluşan köklü değişiklikle serbestleşme sürecine girmiştir. 2001 yılı öncesi piyasasında fiyatlar sabit iken serbestleşme süreci sonrasındaki oluşan yeni piyasada fiyatlar saatlik olarak değişmektedir. Türkiye Elektrik Piyasası birbiriyle bağlantılı olan üç piyasadan oluşur: gün öncesi piyasası, gün içi piyasası ve dengeleme güç piyasası. Teknolojik gelişim, sürekli büyüyen enerji tüketim talebi, meteorolojik olayların sadece kısa vadeli olarak doğru tahmin edilebilmesi, politik olaylar gibi sürekli değişen faktörler belirsiz bir ortam oluşturmaktadır. Enerji sektöründe var olabilmek için paydaşlar riskten korunmak için proaktif stratejiler oluşturmalıdır. Piyasa takas fiyatı, sistem marjinal fiyatı, sistem yönü ve talimat miktarı tahminleme yöntemlerindeki gelişmeler enerji şirketlerine milyonlarca dolar kar sağlamaktadır. Enerji şirketlerinin ek talimatlar alarak kar etmeleri dışında verileri doğru analiz etmesi iletim hatlarında problem yaşanmaması, arz/talep dengesinin sağlanması ve sistem frekansının optimum seviyede tutabilmesi adına önem taşır. Bu çalışmada sistem yönü ve talimat miktarı tahminleme metodolojisi ile yenilenebilir enerji kaynaklarındaki artışın sistem yönü ve talimat miktarları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yenilenebilir enerji santrallerindeki artışın konvensiyonel santralleri pik saatlerde devre dışı bırakacağı sonucuna varılmış olup, Türkiye'de hidroelektrik santrallerinin talimat miktarlarına en çok etki eden santral tipi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Electricity markets are the markets where the transition from monopolistic structure to competitive structure is experienced in many countries. Turkish Electricity Market entered the liberalization process along with the revolution in 2001. In the pre-2001 market, while the prices were stable, the new market prices has changed hourly during the liberalization process. System of the Turkish Electricity Market has three interdependent platforms; Day Ahead Market (DAM), Intra-Day Market (IDM) and Balancing Power Market (BPM). Constantly changing factors such as technological development, ever-growing demand of energy consumption, only short-term meteorological forecasts can be accurate and political issues are creating an uncertain environment. In order to exist in the energy sector, stakeholders need to develop proactive strategies to protect themselves from risk. Developments on the forecasting techniques of market clearing price (MCP), system marginal price (SMP), system's direction and instruction amount provides millions of dollars profit to the energy companies. Apart from making a profit by taking additional instructions, it is important for energy companies to analyze the data correctly, to avoid problems in electricity transmission lines, to ensure supply/demand balance and to keep the system frequency at an optimum level. Otherwise, the system operator may lose more money than the price paid to energy companies for additional instructions. In this study, system direction and instruction amount estimation methodology was investigated. In addition to this, the effect of the increase in renewable energy sources on the system direction and the instruction amount were examined. It is concluded that the increase in renewable power plants will disable conventional power plants during peak hours. In the meantime, It has emerged that hydroelectric power plants are the type of power plant that most affects the instruction amounts in Turkey.