GENeSYS-MOD Türkiye: Quantitative scenarios for low carbon futures of the Turkish macro energy system
GENeSYS-MOD Türkiye: Türkiye makro enerji sisteminin düşük karbonlu geleceği için nicel senaryolar
  1. Tez No: 821126
  2. Yazar: İREM SULTAN HASTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Enerji talebindeki sürekli artışın olduğu küresel bir ortamda ülkeler bu değişikliklerden en çok ekonomik ve çevresel olarak etkilenmektedir. Değişen enerji arz-talep dengesinden kaynaklı olarak enerji fiyatlarında artış ya da azalış göstermesi ve artan talebin karşılanması için enerji sektörüne yapılan yatırımlar ekonomik etkilerdir. Bunların yanı sıra tercih edilen enerji kaynaklarının çevreye etkilerinden dolayı son zamanlarda enerji sistemlerinin sürdürülebilirliği önem kazanmıştır. Yaşanan değişimler dolayısıyla stratejik enerji politikaları, çevresel hedefler ve teknolojik yenilikler geliştirmek için enerji sistem modelleri kullanılmaktadır. 1973 yılında gerçekleşen ilk petrol krizi dünya petrol piyasasındaki arz yetersizliği ve fiyatlardaki fazla artışın olduğu dönemdir. Bu dönem sonrasında enerji arzının çeşitli kaynaklara dayalı olması, enerji verimliliği ve tasarrufu konularına olan ilgi artmıştır. Böylece değişimin incelenmesi amacıyla kullanılan enerji sistemi modellerin sayısında ve karmaşıklığında hızlı bir artış gözlemlenmiştir. Bu tezin amacı, Türkiye'nin enerji sektörünün zaman içinde değişimini daha iyi anlamak, analiz edebilmek ve sonuçta elde edilen gerçekçi, anlamlı ve güvenilir sonuçlar ile ülke için gerekli politika kararlarının verilmesini sağlamaktır. Bu bağlamda, Türkiye enerji sistemi düşük karbonlu geleceğine ilişkin nicel senaryoları toplu (ülke düzeyinde) ve bölgesel olarak ayrıştırılmış (NUTS-1 düzeyi) düzeylerde incelenmiştir. Geleceğin Türkiye enerji sistemi için dört farklı olay örgüsü kullanılmıştır. Açık kaynaklı,“bottom-up”yapıda kurulmuş küresel enerji sistemi modeli GENeSYS-MOD v3.0 Türkiye enerji sistemi için nicelleştirilmiş ve uygulanmıştır. İki düzeyde tüm senaryoların sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıştırma, 2050 yılına kadar fotovoltaik teknolojilerine daha fazla yatırım yapılmasını, daha fazla hidrojen üretimi ve kullanımını ve 2025 gibi erken bir tarihte elektrik ve hidrojen depolama sistemlerinin entegrasyonunu sağlar. Bölgesel olarak ayrıştırılmış model sonuçlarıyla Türkiye enerji sistemine ilişkin içgörüler iyileştirilmiştir. Bulunan farklılıkların ana nedeni bölgesel yenilenebilir kapasite faktörlerinin (rüzgar ve güneş) ayrıştırılmış düzeyde, toplu düzeye kıyasla daha iyi tahmin edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Global energy consumption is increasing constantly. Countries are most affected economically and environmentally by these changes. A change in the supply-demand balance in the energy sector may result in an increase or decrease in the price of energy and investments made in the energy sector to meet the rising demand are economic effects. Additionally, the sustainability of energy systems is getting more significant as a result of these environmental effects of chosen energy sources. As a result of the changes, energy system models are widely used to create strategic energy policies, environmental goals, and technical advancements. The first oil crisis that occurred in 1973 is defined by excessive price increase and insufficient petroleum supply on the global market. As a result of the crisis, there is an increase in interest in energy supply that is based on multiple sources, energy efficiency, and energy conservation. Consequently, a significant increase in the quantity and complexity of energy system models used for analyzing the change is observed. The purpose of this thesis is to better provide insights and evaluate how the Turkish energy sector will change over time, as well as to provide the country with the necessary policy decisions based on realistic, meaningful, and reliable findings. In this context, the quantitative scenarios for low-carbon futures of the Turkish energy system are analyzed at aggregated (country level) and regionally disaggregated (NUTS-1 level) levels. Four different scenarios are used for the future of Turkish energy system. They are quantified and implemented for the Turkish energy system using the open-source,“bottom-up”structure global energy system model, GENeSYS-MOD v3.0. All scenario results at both levels are compared. Disaggregating ensures more investment in photovoltaic technologies, more hydrogen generation and usage by 2050 and integration of electricity and hydrogen storage systems as early as 2025. The insights for the Turkish energy system are improved with the disaggregated model results. The major reason for these differences is the better estimation of regional renewable capacity factors (wind and solar) in the disaggregated level compared to aggregated level.