Kurum kültürünün örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi: Kastamonu Üniversitesi örneği
The effect of corporate culture on organizational citizenship behavior: Kastamonu University case
- Tez No: 654656
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Hızlı değişimin yaşandığı küresel rekabet ortamında başarının dayandığı temel unsurlar da değişmiş ve insan faktörü ön plana çıkmıştır. Kurumların iç müşteri olarak da adlandırılan çalışanlar ve onların kuruma verecekleri katkılar, başarıya giden yolda çok büyük avantaj sağlayacaktır. Bu bağlamda çalışanlarını memnun edebilen işletmeler, onların çalıştıkları kurum için gönüllü ve olumlu davranışlar sergileyen birer örgütsel vatandaş haline gelmelerine de katkıda bulunmuş olurlar. Bu noktada organizasyonlar için örgütsel vatandaşlık ve kurum kültürü gibi kavramlar önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada, Cameron ve Quinn'in kurum kültürü modeli bağlamında Kastamonu Üniversitesinde çalışan akademik ve idari personelin örgütsel vatandaşlık davranışları, Fakülteler ve Meslek Yüksekokulları üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına bakıldığında kurum kültürü ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ve kurum kültürünün örgütsel vatandaşlık davranışını pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Araştırma sonucuna göre Fakültelerde ve Meslek Yüksekokullarında kurum kültürü ve örgütsel vatandaşlık davranışı açısından anlamlı farklılıklar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the global competitive environment where rapid change is experienced, the basic factors on which success is based have also changed and the human factor has come to the fore. Employees, also called internal customers, and their contributions to the organization will provide a great advantage on the way to success. In this context, businesses that can satisfy their employees also contribute to their becoming organizational citizens who display voluntary and positive behaviors for the institution they work for. At this point, concepts such as organizational citizenship and corporate culture become important for organizations. In this study, in the context of Cameron and Quinn's corporate culture model, the organizational citizenship behaviors of academic and administrative staff working at Kastamonu University were analyzed comparatively through Faculties and Vocational Schools. Considering the results of the research, it is seen that there is a positive relationship between corporate culture and organizational citizenship behavior and that corporate culture positively affects organizational citizenship behavior. According to the results of the research, there are significant differences in terms of corporate culture and organizational citizenship behavior in Faculties and Vocational Schools.