Complex curves in R4
R4 de sanal eğriler
  1. Tez No: 65466
  2. Yazar: ERCAN ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUUR NİZAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, R* gerçel uzayında tanımlanan sanal elemanlar ve sanal eğriler kavramları R4 gerçel uzayına genişletilmiştir. Giriş bölümünde Rz gerçel uzayındaki sanal elemanlar ve sanal eğriler kavramları hakkında gerekli bilgiler özetlenmiştir ve çalışmamız bu kavramlar üzerine kurulmuştur. İkinci bölümde R4 gerçel uzayında sanal elemanlar ve sanal eğriler tanımlanmış ve siklik dörtyüzlü kurulmuştur. Üçüncü bölümde R4 gerçel uzayında minimal elemanlar ve minimal eğriler tanımlanmıştır. Bir sanal flatin minimal flat olması için gerek ve yeter şartlar ortaya konulmuştur. R4 gerçel uzayında bir minimal eğrinin Frenet çatısı kurulmuş ve eğrinin teğet birim vektörlerinin ve binormal birim vektörlerinin minimal vektörler olduğu gösterilmiştir. Ayrıca ikinci bölümde bulunan siklik dörtyüzlü minimal eğrilerin yer vektörlerine bağlı olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts complex elements and complex curves are extended to the real space R4 which are defined for the real space /?3. In the introduction it is summarized necessary knowledge about the concepts complex elements and complex curves in i?3 and this study is based on these concepts. In the chapter two complex elements and complex curves are defined in the real space R4 and cyclic four-faced is established. In the chapter three minimal elements and minimal curves are defined. Necessary and sufficient conditions are presented for a complex flat to be a minimal flat. Frenet frame is established for a minimal curve in the real space R4, and also it is shown that the tangent vectors and the binormal vectors of the curve are minimal vectors. Also, the cyclic four-faced which is found in the chapter two is expressed with the position vectors of the minimal curves.