Removal of ammonium ions by ion exchange process using natural zeolite
Amonyum iyonlarının doğal zeolitler ile giderimi
- Tez No: 65465
- Danışmanlar: PROF. DR. SOL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Doğal zeolitler iyon değiştirici olarak atık sudan amonyum gideriminde yaklaşık 30 yıldan beri kullanılmaktadır. İyon değiştirme prosesi atık sudan amonyum giderim yöntemlerinden birisidir. İyon değiştirme prosesi ile amonyum gideriminde en çok kullanılan iyon değiştirici klinoptilolit zeolitidir. Bu çalışmada, Türkiye'de bulunan doğal zeolitler kullanılarak atıksudan amonyum iyonu giderimi incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda doğal zeolitler KC1 ve NaCl çözeltileri aktive edilip daha sonra kullanılmışlardır. Bu deneysel çalışmalarda breakthrough eğrileri ve iyon değiştirme kapasiteleri elde edilmişlerdir. Genelde sentetik atık su kullanılmıştır. Fakat çalışmanın sonunda biyolojik olarak arıtılmış atık su kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Natural zeolites have been widely studied for ammonium removal in the past 30 years as ion exchange materials. Ion exchange process is one of the methods of ammonium removal from wastewater after secondary treatment. Clinoptilolite type of zeolite is the commonest ion exchange materials that have been used for ammonium removal. In this study, the removal of ammonium from wastewater was investigated by clinoptilolite type of zeolite from Gördes - Manisa using ion exchange process. In the experimental studies, natural zeolites were activated with KC1 and NaCl and then used for ammonium removal in the columns. The breakthrough curves and the ion exchange capacities were obtained. In general, synthetic wastewater was prepared and used in the experiments. But end of the study, biologically treated wastewater was used.