The intersection between two others, the East and the West in E. M. Forster's 'A passage to India'
E. M. Forster'ın 'Hindistan'a Bir Geçit' romanında iki öteki, Doğu ve Batının kesişmesi
  1. Tez No: 654697
  2. Yazar: ELİF DERYA ŞENDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu tez Doğu ve Batı kesişmesinin Lacan'ın büyük Öteki ve küçük öteki kavramlarının kesiştiği zeminde, Hintliler ve Anglo Hintliler arasındaki iç/dış karmaşasını keşfetmek için E. M. Forster'ın Hindistan'a bir Geçit romanına, Lacancı epistemoloji kapsamında, yeni bir okuma yöntemi geliştirmeyi hedefler. Möbius şerit yörüngesi hem romanın anlatım yapısında, hem de kahramanların dış gerçekle olan ilişkisinin ters dönmeleriyle baş gösterir. Travma şeridin bükülmesini sağlar. Özneler arasılık ortak büyük Ötekinin olmamasından dolayı kahramanların ilişkilerinde yok olur. Tez aynı zamanda Bhabha'nın öykünme ve Said'in büyük Öteki kavramlarına, analizde daha geniş bir zemin oluşturması için başvurur. Sömürgeci/sömürgeleştirilen, akılcı/akılcı olmayan gibi Batının ikili zıtlıkları, Hint kültürü ve yaşam standartlarıyla uyumsuzdur. Dolayısıyla, tez, Anglo Hintlilerin Hintlilere karşı müphemlik içinde olduklarını savunur. Adela ve Mrs Moore olayların bilinmezliğinden kaynaklanan bu müphemliği deneyimler ve imgeleri möbius şerit yapısında ters yüz olur. Şeridin tek yanlı olması ve doğrusal olmaması, Chandrapore'da, kahramanlar arasındaki doğrusal olmayan özneler arasılığa ayna tutar. Şeridin şekli, Anglo Hintlilerin, Hintlilere karşı emperyalist uygulamaları ve travmaya dayalı Lacancı Gerçek'in deneyimlenmesiyle hakikatin itibarsızlaştırılmasında da meydana çıkar. Mau'da, Aziz'in şiiri kendi sinthome'u olarak değişime uğrar. Şiiri, ülkesi ve Hintli kadınlar için özgürlük düşünceleriyle hayatına tutarlılık katar. Romanda, Doğu ve Batı birbirlerinin ne ayna imgesidir ne de Lacan'ın büyük Öteki ya da küçük ötekisi bağlamında yapılandırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
This dissertation reconsiders the intersection between the East and the West against the background of the Lacanian O/other to explore the inside/outside intricacy between the Anglo-Indians and the Indians in E. M. Forster's A Passage to India. The moebius band trajectory is prevalent in both the narrative structure of the novel and the reversal of the characters' relation to the external reality that generates rupture because of traumata. This eradicates intersubjectivity between the characters who lack a shared Other. Thus, the thesis also consults Bhabha's notion of mimicry and the Saidian Other to provide a wider contextual background for the analysis. The Western binary patterns such as the coloniser/colonised, rational/irrational are incompatible with the plurality of the Indian culture and their standards of living. The dissertation claims that the ambivalence is on the side of the Anglo-Indians. Adela, and Mrs Moore experience this ambivalence resulting from the unknowability of the phenomena in A Passage to India. Their images are reversed respectively. The non-linearity and one-sidedness of the mobean structure mirror the non-linear intersubjectivity among the characters in Chandrapore. The band's figure also emerges in the imperialistic practices of the Anglo-Indians' discrediting the truth against the colonised and the experience of the traumatic real. Aziz's poetry metamorphoses as his sinthome, adding coherence to his life wishing independence for the Indian women and his country. The East and the West are never mirror images of one another and they do not constitute the Lacanian O/other for each other in the novel.