Altun Yaruk'un Sekizinci Kitabı 1070-2133 satırları üzerine söz dizimi incelemesi
A syntactic study on the eight book of Golden Light (Altun Yaruk) (1070-2133)
  1. Tez No: 654696
  2. Yazar: FATMA NUR TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN TABAKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Altun Yaruk Sudur , Eski Uygur Türkçesi düşünüldüğünde en önemli eserlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Budist Uygur edebiyatının bir ürünü olan eser oldukça hacimlidir. Bu çalışmada Altun Yaruk Sekizinci Kitabı (1070-2133) üzerine söz dizimi incelemesi yapılmıştır. Çalışmada, giriş bölümünün ardından Uygur tarihi ve edebiyatı hakkında bilgi verilmektedir. Akabinde söz dizimi üzerine ortaya konulan görüşlere yer verildikten sonra cümlelerin sınıflandırılması yapılmıştır. Ardından tezin esas bölümünü teşkil eden“Altun Yaruk Sekizinci Kitap 1070-2133 Satırları Üzerine Söz Dizimi İncelemesi”başlıklı bölümde ilgili kısımda geçen her bir cümle günümüz Türkçesine tercüme edildikten sonra, bu cümlelerin sözdizimi incelemesi yapılmış; cümleler sınıflandırılmaya tabi tutulmuş ve cümlede yer alan tüm kelime grupları sıralanmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan incelemeler ve ortaya çıkan veriler değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Altun Yaruk Sudur ( Golden Light ) appears to be one of the most important works when considering the Old Uyghur Turkish. The work, which is a product of Buddhist Uyghur literature, is quite voluminous. In this study, a syntax analys is was made on the Eighth Book of Altun Yaruk (1070-2133). In the study, information about Uyghur history and literature is given after the introduction. Subsequently, after giving place to the views on syntax, the sentences were classified. Then, in the section titled“Syntax Analysis on the Lines of Altun Yaruk Eighth Book 1070-2133”, which constitutes the main part of the thesis, after each sentence in the relevant section was translated into modern Turkish, the syntax of these sentences was examined; the sentences are classified and all the word groups in the sentence are listed. In the conclusion part, the examinations made and the resulting data were evaluated.