A New raw material research for trass in cement industry
Çimento endüstrisinde yeni bir katkı maddesi (Tras) araştırılması
  1. Tez No: 65473
  2. Yazar: FATMA SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT KUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Ülkemizde çimento sanayi gelişen büyüyen bir sektör olarak dikkati çekmektedir. Dünyada 1850 yılından sonra artmaya başlayan çimento üretimi, Türkiye'de ancak 1911 yılında kurulan Eskihisar Çimento Fabrikası ile başlanmıştır. İkinci dünya savaşından sonra talebin artması sonucu ihtiyaç ithalat ile karşılanabilmiş ve bunun sonucunda 1953 yılında Türkiye Çimento Sanayi T.A.Ş kurulmuş ve fabrikalar faaliyete geçerek artan talep karşılanmaya çalışılmıştır. Hızla gelişen inşaat sektörü karşısında, yeni hammadde ve katkı malzemesi olanaklarının araştırılmasının kaçınılmaz olması, bu çalışmanın yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu çalışmada amaçlanan Menderes Massifindeki Çine ile Ödemiş-Kiraz Asmasiflerinde bulunan leptit örneklerinin incelenip, çimento sanayinde katkı maddesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Çalışma örnek alımıyla başlanmış ve her iki asmassiften toplam 16 örnek derlenmiştir. Araştırmaya öncelikle örneklerin tras malzemesi olup olmadığının incelenmesiyle başlanmıştır. Bunun için kimyasal analizler ile puzolanik aktivite deneyleri yapılmıştır.Elde edilen veriler dikkate alınarak, katkılı çimento karışımları haazırlanmış ve bunlardan kimyasal analizler,fiziksel testler ve çimento çalışmaları tamamlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda alınan örneklerden sadece %30 katkılı KL-4 nolu örneğin dışında, diğer tüm örneklerin (%20, %25 ve %30 katkılı) eğilme ve basınç dayanımlarının Türk Standarlan Enstitüsü limit değerlerinin üzerinde kaldığı anlaşılmıştır. Sonuç olarak Menderes Masifindeki leptitlerin çimento sanayinde katkı maddesi (Tras) olarak belirli oranlarda kullanıldığında olumlu sonuçlar alınabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cement industry is continuously growing and progressing and is becoming a special industrial branch in Turkey. Although the world cement production has started increasing since 1850 this industrial branch started in Turkey in 1911 by the construction of Eskihisar cement factory. As the result of the increased demand for cement after world war two this demand was counter balanced by the import of cement from other countries. İn order to substitute this import or completely to stop importing cement from abroad Turkish Cement Indusry Company (T.A.Ş) was established and the cement factories have been constructed since 1953 both by the state and private sectors. The extensive increase in the construction sector has made the need for the exploration of new raw and additive materials inevitable. Therefore, this study is aimed at searching the possibilities of exploring new source material for this industry. The purpose of this study is to investigate the leptite samples obtained from Çine and Ödemiş-Kiraz Submassif of Menderes Massif to verify, its utilization as an additive material in cement industry. 16 samples were collected from both submassifs and our study began with ascertainment of whether these are suitable as trass materials. Chemical analyses and puzolanic activity test for these samples were made. Taking the obtained data into consideration the additive cement mixtures were prepared and the chemical analyses, physical tests and cement works were completed. As the result of the investigation all the samples (in 20%, 25%, 30% additivity ratios) except KL-4 (in 30% additivity ratio) gave bending and compressive strength values over the limits of Turkish Standard Institute.Consequently it is demonstrated that the leptites in Menderes Massif can be used as additive materials (trass) in the cement industry when added in proper ratios.