Genetic correlation of granitoids and gneisses in Ödemiş-Kiraz submassif
Ödemiş-Kiraz asmasifindeki granit ve gnaysların jeentik korelasyonu
  1. Tez No: 65472
  2. Yazar: FAZİLET KÜÇÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZAN BİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Çalışma alanları, Ödemiş-Kiraz alt masifi içinde Kemalpaşa-Sinancılar, Salihli-Burhan- köy, Bayındır-Kavakalan ve Kiraz-Derbent olmak üzere dört farklı bölgeyi kapsar. Bu çalışmada gnays ve postmetamorfik granitoidlerin arazi ilişkileri, petrografik ve kimyasal ka-rakterîeri incelenmiştir. Postmetamorfik S inancılar graniti ve aplitik daykı, Burhanköy granitleri ve gnayslarının protoliti, Kiraz-Derbent gnayslarının protoliti düşük ve orta dereceli rejyonal metamorfik metasedimentlere sokulum yaparken, bir damarkayası olan postmetamorfik Kavakalan kersantite düşük dereceli rejyonal metamorfik metasedimentlere intruze eder. Sinancılar granite ve Kiraz-Derbent gnayslarının çevresinde kontakt etki belirlenirken, Kavakalan ve Burhanköy granitleri çevresinde belirlenememiştir. Kimyasal verilere göre postmetamorfik granitoidler I-tipi (Sinancılar graniti, Kavakalan kersantiti) ve I-S tipi (Burhanköy graniti, Kiraz-Derbent ve Burhanköy gnayslarının proto liti) olarak belirlendi. I tipi olanların bazısı kalkalkalen, metaluminli (Sinancılar, Kavak alan granitoidi, Burhanköy graniti ve gnayslarının protoliti) karakterdeyken ötekiler peraluminli,toleyitik karaktere sahiptir. S-tipi granitler peraluminli, toleyitik (Burhanköy ve Kiraz-Derbent gnayslarının protoliti) karakterdedir. Post metamorfik granitoidlerin ve gnaysların protolitlerinin bazısı asidik karakterdedir (Sinancılar graniti ve Kiraz-Derbent gnayslarının I-tipi protoliti). Ötekiler ise ortaç karakterlidir. Gnaysların protoliti ve postmetamorfik granitoidler sialik (Sinancılar graniti, Burhanköy 1-tipi graniti, Kiraz-Derbent gnayslarının I-tipi protoliti) ve simatik orijinlidir (Kavakalan kersantiti, Kiraz- Derbent S-tipi gnaysının protoliti., Burhanköy S-tipi graniti ve I-S tipi gnayslarının protoliti, Sinancılar aplitik daykı).Gnays ve postmetamorfik granitoidler çarpışmayla eş yaşlı (Sinancılar graniti ve aplitik daykı), çarpışma sonrası yükselme (Kavakalan) ve geç orojenik tektonik yerleşimlidir (Kiraz-Derbent ve Burhanköy gnayslarının protoliti, Burhanköy granitleri). Onlar muhtemelen Erken Oligosen (Sinancılar), Geç Oligosen (Burhanköy ve Kiraz-Derbent gnayslarının protoliti ve Burhanköy granitleri) ve Erken Miyosen (Kavakalan kersantite) yaşlıdır. Postmetamorfik granitoidler (Sinancılar iki mikalı lökograniti, Kavakalan kersantiti, Burhanköy subalkali" monzograniti), Burhanköy ve Kiraz-Derbent gnayslarının protoliti levha içine yakın volkanik yay granitoidleri (VAG) olarak belirlenmiştir. Bu çalışmayla Kiraz-Derbent, Burhanköy gnayslarının protolitleri ve Burhanköy granitleri arasında jenetik ilişki olduğu belirlenmiştir. Tümü geç orojenik tectonik yerleşimli, hibrid bir kaynaktan oluşan subalkali monzonitik granitlerdir. Sonuçta, Menderes Masifi Erken Miyosen'de yükselip, aşınırken (Seyitoğlu vd. 1992), Burhanköy subalkali monzonitic granitleri muhtemelen genişleme tektoniği ile oluşmuş ayrılma fayı zonu boyunca gnayslara dönüşmüştür. Sinancılar granitini alt kabuk orijinlidir ve bazik yan kaya katkısı olabilir. Simatik originli, toleyitik karakterli aplitik dayk, manto orijinlidir. Kavakalan kersantiti manto orijinli olup, kabulsal kirlenme gösterir. Bu nedenle Kavakalan kersantiti muhtemelen Sinancılar granitinin damar kayası değildir. Kavakalan kersantiti, simatik orijinli, I-tipi Burhanköy gnaysı ile benzer özelliklere sahip olması nedeniyle bunun damar kayası olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study areas are located in four different regions around Kemalpaşa-Sinancılar, Salihli-Burhanköy, Bayındır-Kavakalan and Kiraz-Derbent in Ödemiş submassif. In this study, field relations, petrographic and chemical characteristics of gneisses and postmetamorphic granitoids have been investigated. Postmetamorphic Kavakalan kersantite which is a vein rock, intruded in lower grade regional metamorphic metasediments while postmetamorphic Sinancilar granite and aplitic dyke, granites and protolith of gneisses of Burhanköy and protolith of Kiraz- Derbent gneisses intruded in lower-medium regional metamorphic metasediments. Contact effect which was recognized around Sinancilar granite and Kiraz-Derbent gneisses, wasn't recognized around Kavakalan kersantite and Burhanköy granite. According to the chemical data, postmetamorphic granitoids were recognized as I-type (Sinancilar granite, Kavakalan kersantite) and I-S type (Burhanköy granite, protolith of gneisses of Kiraz-Derbent and Burhanköy). Some of the I-types are calcalkalen, metaluminous (Sinancilar, Kavakalan granitoids, protolith of Burhanköy gneiss and granite) in character others have peraluminous, tholeiitic character. S-type granites have peraluminous, tholeiitic in(granite and protolith of gneisses of Burhanköy,Kiraz- Derbent)character. Some of the postmetamorphic granitoids and the protoliths of gneisses are asidic in character (Sinancilar granite and I-type protolith of Kiraz-Derbent gneisses). Others, are intermetiade in character. The protolith of gneisses and postmetamorphic granitoids have sialic origin(Sinancilar granites, I-type granite of Burhanköy and I-type protolith of Kiraz-Derbent gneisses) and simatic origin (Kavakalan kersantite, S-type protolith of Kiraz- Derbent gneisses and Burhanköy granite whose I-S tipi gneisses, Sinancilar aplitic dike).Gneisses and postmetamorphic granitoids were recognized as syncollision (Sinancilar granite and apiitic dike), postcollision uplift (Kavakalan) and late orogenez tectonic setting (protolith of gneisses of Kiraz-Derbent and Burhanköy, Burhanköy granites). They are probably in age of Early Oligocene (Sinancilar), Late Oligocene (protolith of gneisses Burhanköy and Kiraz-Derbent and Burhanköy granites) and Early Miocene (Kavakalan kersantite). Postmetamorphic granitoids (Sinancilar two-mica leucogranite, Kavakalan kersantite, Burhanköy subalkaline monzogranite), protolith of gneisses Burhanköy and Kiraz-Derbent u have been recognized volcanic arc granitoids (VAG)which are close to the within plate. In this study it has been indicated that there are genetic relation between the protolith of Kiraz-Derbent, Burhanköy gneisses and Burhanköy granites. All of them seems to be form ed from a hybride source subalkaline monzonitic granites and have late orogenic tectonic setting. As a result, while Menderes Massif has been uplifted and unroofed in the Early Mio cene (Seyitoğlu et al. 1992), Burhanköy subalkali monzonitic granites were probably transformed to gneisses along the detachment fault zone which were formed by extensional tectonic. Source of Sinancilar granite sould be lower crust originated with the basic wail-rock refinement. However, apiitic dyke sould be mantle originated. Kavakalan kersantite was possibly derived from the mantle with insignificant crustal contamination. So, Kavakalan kersantite sould not be assumed as vein rock of Sinancilar granite. It has similar features with I-type gneiss of Burhanköy with a simatic origin, then, Kavakalan kersantite can be considered as vein rock of Burhanköy gneiss.