Stress distribution the bodies connected by bolts
- Tez No: 65474
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Civatalı bağlantılar, makina dizaynındaki en önemli sökülebilir bağlantı elemanlarıdır. Bu çalışmada, cıvata vasıtasıyla yük taşıyan bir parçada üç boyutlu gerilme analizi yapılmıştır. Bu analizde sonlu elemanlar metodu kullanılmıştır. Elasto-plastic gerilme analizi yapılarak artık gerimeler hesaplanmıştır. Bu hesaplamada“başlangıç gerilmesi metodu”kullanılmıştır. Bir delikliden üç delikliye kadar üç farklı parça ele alınmıştır. Kuvvetler bu deliklerden uygulanmıştır. Gerilmeleri ve biçim değiştirmeleri hesaplamak için bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bu program sonlu elemanlar metodunda sekiz köşeli kübik eleman kullanarak elasto-plastik gerilme analizi yapar. Bu program, farklı şekilleri kolayca bölmelendirebilmek için bir mesh oluşturma programı içermektedir. Ayrıca bilgisayarın çalışma süresini kısaltmak için düğüm numaralarını otomatik olarak değiştiren bir program hazırlanmıştır. Sonlu elemanlar analizinden elde edilen bütün sonuçlar AutoCad programında çizdirilmiştir. Sonuçta, parçaya artık gerilme verilerek mukavemetinin arttırılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bolted joints are the most important detachable joints in machine design. In this study, three dimensional stress analysis has been made in a body carries load by means of bolt. Finite element method has been used in this stress analysis. Elasto-plastic stress analysis has been done to calculate the residual stress in the body.“Initial stress method”has been used in this analysis. Three type of specimens, with one through three hole, have been considered. Forces were applied from these holes. To calculate the stresses and displacements a computer program has been developed. This program makes elasto-plastic stress analysis by using hexahedral finite element. This program contains an automatic mesh generation program which makes possible partitioning different body easily. Automatic node renumbering program has also been written to reduce CPU time. All results of finite element analysis have been drawn in AutoCad environment. As a result of this study, it has been observed that the strength of the body can be increased by residual stresses.