Filistin edebiyatında kısa hikâye (1948-1967)
The short story in Palestine literature (1948-1967)
- Tez No: 654746
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışmada İsrail Devleti'nin kurulduğu 1948 yılından 6 Gün Savaşları olarak da anılan Arap-İsrail Savaşının yaşandığı 1967 yılına kadar geçen süre zarfında en az iki hikâye koleksiyonu yayınlamış Filistinli yazarların hikâyeleri konu, teknik ve üslup açısından incelenmiştir. Çalışmada Maḥmûd Seyfuddîn el-Îrânî, Semîra 'Azzâm, Necva Ḳa'vâr Faraḥ ve Ġassân Kenefânî'ye ait on beş (15) hikâye koleksiyonu kullanılmıştır. Bu koleksiyonlarda yer alan yüz doksan dokuz (199) hikâyeden yüz yirmi sekizi (128) değerlendirmeye alınmıştır. Bu hikâyelerin büyük bir bölümü, kaleme alındığı dönemde Filistinlilerin yaşadığı trajedileri ele alır. İsrail'in düzenli orduları karşısında Filistinli köylülerin direnişleri başarısızlıkla sonuçlansa da birer kahramanlık öyküsü olarak dokunur, kurgulanır. Genel kurgulama bu şekilde olsa da, yazarların birlikte yaşadıkları Yahudi toplumuna göreceli bakışları göreceli farklılıklar oluşturur. Seçilen koleksiyonlardaki hikâyeler,“işgal ve etkileri”,“iltica ve mülteci sorunları”,“kadın”ve“sistem eleştirisi”nden oluşan dört ana başlık altında içerik yönüyle ele alınmıştır. Hikâyeler teknik ve üslup açısından da irdelenmiştir. Yapılan değerlendirme ve çıkarımlar için metin kanıtı olarak hikâyelerden bol miktarda alıntı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the stories of Palestinian writers who published at least two story collections in a process from the year 1948, the establishment of the Israel Government, to the year 1967 which the Arab-Israel War occurred, also called as Six-Day Wars had been examined in terms of plot, technique, and style. The fifteen-story (15) collections which belong to Maḥmûd Seyfuddîn el-Îrânî, Semîra 'Azzâm, Necva Ḳa'vâr Faraḥ, and Ġassân Kenefânî have been used in this study. In these collections, one hundred twenty-eight stories (128) of one hundred nighty-nine (199) have been evaluated. The major part of these stories deals with the tragedies of Palestine people when the stories had been written. Even the resistance of Palestinian peasants was a failure against the regular armies of Israel, the resistance of Palestinian people is taken and speculate as to a heroic story. Even if the general setting is in that way; the different perspectives of writers for Jewish society that they lived together create subjective differences. The stories in the chosen collections have been examined in four main titles in terms of context, and these are ''the occupations and its effects'', ''the issues of refuge and refugees'', ''woman'' and ''the criticism of system''. The stories have been examined in terms of technique and style as well. For the evaluations and inferences; there are many quatotations from the stories as a text proof.