Sarbanes & Oxley yasası sonrası Türkiye'de yapılan düzenlemeler
After Sarbanes & Oxley act amendments in Turkey
  1. Tez No: 654747
  2. Yazar: MUHAMMED TAHA BEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yaşanan muhasebe skandallarının piyasalarda çok geniş bir kesimi önemli bir oranda etkilemesi bu skandalların önlenmesine ve piyasalarda güven ortamının inşa edilmesine yönelik özünde hukuki yaptırımları içeren ve şirketler için bir yol haritası niteliğinde olan yasal düzenlemelerin yapılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı SARBANES&OXLEY yasası sonrası Türkiye'de yapılan düzenlemelerin ortaya konmuştur. Oxley Yasası 2002 yılında Amerika'da yürürlüğe konmuş ve dünya çapında birçok ülke tarafından benzer yasal çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Tüm bu gelişmeler işletmelerin kurum içerisinde iç denetim fonksiyonunu yeniden hatırlamalarını ve yasaya uyum sağlayabilmek için gerekli dönüşümleri başlatmalarını sağlamıştır. İç denetim mesleğine yönelik değişimin önemli temsilcilerinden biri de Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü olmuştur. Enstitü, kuruluşundan itibaren mesleğin icrasına yönelik standartlar ve etik ilkeler yayımlayarak her ne kadar bağlayıcılığı bulunmasa da bu standart ve ilkelerin küresel anlamda yayılmasını sağlamıştır. Türkiye'de ise Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun birçok alana olduğu gibi iç denetim alanına da önemli etkileri olmuştur. Yasa sonrasında iç denetim birimlerinin kurumlar içerisindeki yetki ve sorumlulukları arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that the accounting scandals experienced in the markets significantly affect a very large part of the markets necessitates the legal regulations that are essentially a roadmap for companies and that contain legal sanctions to prevent these scandals and to build an atmosphere of trust in the markets. The purpose of this study are set forth in the regulations made after Turkey & OXLEY Sarbanes law. The Oxley Act was enacted in the United States in 2002 and similar legal studies have been carried out by many countries around the world. All These developments have enabled businesses to recall the internal audit function within the organization and initiate the necessary transformations to comply with the law. One of the key representatives of change towards the internal audit profession has been the International Institute of Internal Auditors. Since its establishment, the Institute has published standards and ethical principles for the execution of the profession, although it is not binding, has ensured the spread of these standards and principles globally. In Turkey, the new Turkish Commercial Code has also been an important influence on the internal audit field, as in many areas. After the law, the powers and responsibilities of internal audit units within institutions were in creased.