Deneysel tirotoksikoz oluşturulan sıçanların uterus dokusunda hemoksijenaz salınımı üzerine spirulinanın (su yosunu) etkisinin araştırılması
Investigating the effect of spirulina on the hemoxygenase release in the uterus tissue of the experimental thyrotoxicosis-induced rats
- Tez No: 654765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ELİŞ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tiroktoksikoz; farklı etkenlerin neden olduğu kanda veya dokularda tiroid hormon fazlalığını anlatan genel bir terimdir. Bu çalışmada spirulina uygulanan, deneysel tirotoksikoz oluşturulan sıçanların uterus dokusunda hemoksijenaz-1 (HO-1) dağılımının immünohistokimyasal olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ağırlıkları ortalama 240-340 gr olan 30 adet yetişkin Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Her grupta 6 adet sıçan olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Sham grubuna; on gün süre ile 0. 0025 M NaOH ve serum fizyolojik intraperitonel olarak uygulandı. Spirulina grubuna on gün boyunca oral gavaj yolu ile 400 mg/kg/gün Spirulina uygulandı. Tirotoksikoz grubuna on gün süre ile intraperitonel 250 µgr/kg/gün olacak şekilde 0. 0025 M NaOH ile hazırlanan 3,3',5-Triiodo-L-thyronine kullanıldı. Tirotoksikoz+ Spirulina grubuna on gün süre ile intraperitonel 250 µgr/kg/gün olacak şekilde 0. 0025 M NaOH ile hazırlanan 3,3',5-Triiodo-L-thyronine kullanıldı ve on gün boyunca oral gavaj yolu ile 400 mg/kg/gün Spirulina uygulandı. Uterus dokusunu incelemek için PAS ve Crossman'ın üçlü boyamaları yapıldı. HO-1'in uterus dokusundaki immünohistokimyasal lokalizasyonu streptavidin-biotin peroksidaz yöntemi ile belirlendi. Ek olarak gruplar arasında canlı ağırlıkları, TSH, T3 ve T4 değerleri tartışıldı ve karşılaştırma yapıldı. Deney gruplarının uterus dokusunda HO-1 immunoreaktivitesi lamina propriasında kontrol ve sham gruplarına göre daha fazla olduğu tespit edildi. Spirulina grubu uterus dokusunun lamina propriasında HO-1 immunoreaktivitesinin kontrol ve sham gruplarına göre daha fazla olduğu tespit edildi. Çalışmada tirotoksikoz, tirotoksikoz+spirulina deney gruplarında canlı vücut ağırlığında anlamlı bir azalma olduğu tespit edildi. Tirotoksikoz+spirulina deney grubuna ait serum T3, T4 değerlerindeki artış, tirotoksikoz deney grubuna ait serum T3, T4 değerlerindeki artışa göre daha az olduğu görüldü. Sonuç olarak; deneysel tirotoksikoz oluşturulan sıçanların uterus dokusunda spirulinanın HO-1 salınımını artırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Thyrotoxicosis is a general term used to describe the excessive thyroid hormone in blood or tissues, caused by different factors. In this study, it was aimed to immunohistochemically examine the heme oxygenase-1 (HO-1) distribution in the uterus tissue of experimental thyrotoxicosis-induced rats receiving spirulina. In the study, 30 adult Wistar Albino female rats weighing 240-340 gr, were used. They were divided into five groups (including six rats in each group). In the control group no application was performed. In the Sham group, 0.0025 M NaOH and physiological saline solution were intraperitoneally administered for ten days. In the Spirulina group, 400 mg/kg/day Spirulina was applied via oral gavage for ten days. In the Thyrotoxicosis group, 3, 3', 5-Triiodo-L-thyronine prepared with 0.0025 M NaOH as 250 µgr/kg/day was administered intraperitoneally for ten days. In the Thyrotoxicosis+Spirulina group, 3, 3'; 5-Triiodo-L-thyronine prepared with 0.0025 M NaOH as 250 µgr/kg/day was administered intraperitoneally for ten days and 400 mg/kg/day Spirulina was administered via oral gavage for ten days. In order to examine the uterus tissue, PAS and Crossman's triple staining was performed. The immunohistochemical localization of the HO-1 in the uterus tissue was identified using the streptavidin-biotin peroxidase method. In addition, the live weights, TSH, T3 and T4 values were discussed between the groups and comparisons were made. It was determined that the HO-1 immunoreactivity was higher in the lamina propria in the uterus tissue of the experimental groups than the control and Sham groups. It was determined that the HO-1 immunoreactivity was higher in the lamina propria in the uterus tissue of the Spirulina group than the control and Sham groups. In the study, there was a significant decrease in the live weights of the Thyrotoxicosis and Thyrotoxicosis+Spirulina experimental groups. It was seen that the increase in the serum T3, T4 values of the Thyrotoxicosis+Spirulina experimental group was lower than the increase in the serum T3, T4 values of the Thyrotoxicosis experimental group. Consequently, it was determined that the spirulina increased the HO-1 release in the uterus tissue of experimental thyrotoxicosis-induced rats