Deneysel tirotoksikoz oluşturumuş sıçanların ovaryum dokusunda atf6 (Aktive edici transkripsiyon faktörü 6) ve seramid salınımı üzerine spirulinanın(su yosunu) etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of spirulina (seaweed) on ATF6 (activating transcription factor 6) and ceramide release in ovarian tissue of experimental thyrotoxicosis rats
  1. Tez No: 654766
  2. Yazar: GİZEM FİDAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KARADAĞ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada intraperitoneal yolla tirotoksikoz oluşturulmuş sıçanlara oral gavaj yoluyla uygulanan spirulinanın (su yosunu), ovaryum dokusunda ATF6 ve Seramid salınımı üzerine etkilerinin immunohistokimyasal yöntem ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma materyali olarak 240-340 gr ağırlığında 36 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Gruplar, Kontrol grubu (n=6), Sham grubu (n=6), Tirotoksikoz grubu (n=8), Tirotoksikoz+Spirulina grubu (n=8) ve Spirulina grubu (n=8) olacak şekilde oluşturuldu. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Sham grubundaki sıçanlara 10 gün boyunca intraperitoneal yolla 0.0025 M NaOH ve serum fizyolojik, Tirotoksikoz grubundaki sıçanlara intraperitoneal yolla 250 µgr/kg/gün oranında 3,3',5-Triiodo-L-thyronine, Tirotoksikoz+Spirulina grubundaki sıçanlara intaperitoneal yolla 250 µgr/kg/gün oranında 3,3',5-Triiodo-L-thyronine ve oral gavaj yoluyla 400 mg/kg/gün oranında spirulina verildi. Spirulina grubuna ise 10 gün süreyle oral gavaj yoluyla 400 mg/kg/gün spirulina uygulandı. Deney sonunda tüm gruplardaki sıçanlardan anestezi altında ovaryum dokuları ve biyokimyasal analizler için kan örnekleri alındı. Kontrol, Sham, Tirotoksikoz+Spirulina ve Spirulina grubuna ait sıçanların ovaryum dokusunun normal histolojik yapıda olduğu ancak Tirotoksikoz grubundaki sıçanların ovaryum dokusunda korpus luteumunda şiddetli hiperemi ve epitalyal yarıklar olduğu gözlendi. Sonuç olarak bu çalışmada Tirotoksikoz oluşturulan ve aynı zamanda spirulinayla beslenen Tirotoksikoz+Spirulina grubunda serum T3, T4 değerlerinin Tirotoksikoz grubuna göre daha düşük, TSH değerinin ise daha yüksek olması ve bu değerlerin Kontrol grubundaki değerlere yakın olması spirulinanın biyokimyasal değerlerin normal sınırlara gerilemesinde tedavi edici bir ajan olarak kullanılabileceğini, Tirotoksikoz+Spirulina ve Spirulina gruplarındaki sıçanların ovaryum dokusunda ATF6 ve Seramid ekspresyonunun diğer gruplara göre immunohistokimyasal olarak daha yoğun oranda tespit edilmesi ise ovaryum dokusunda spirulinanın ATF6 ve Seramid üzerinde stimüle edici etkisi olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of spirulina (algae) administered by oral gavage to rats with intraperitoneal thyrotoxicosis on ATF6 and Ceramide production in ovarian tissue by immunohistochemical method. Thirty six female Wistar Albino rats weighing 240-340 gr were used as a material. Experimental groups were defined as Control group (n=6), Sham group (n=6), Thyrotoxicosis group (n=8), Thyrotoxicosis + Spirulina group (n=8) and Spirulina group (n=8). No application was made to the control group. Daily 0.0025 M NaOH and saline solution was administered by intraperitoneally on rats in the Sham group, 250 μgr/kg 3,3',5-Triiodo-L-thyronine by intraperitoneally on rats in the Thyrotoxicosis group, 250 μgr/kg 3,3',5-Triiodo-L-thyronine by intraperitoneally and 400 mg/kg spirulina by oral gavage on rats in the Thyrotoxicosis+Spirulina group and 400 mg/kg spirulina by oral gavage on rats in the Spirulina group for 10 days. At the end of the experiment, ovarian tissue samples and blood samples for biochemical analysis were taken from rats in all groups under anesthesia. The ovarian tissue of the rats in Control, Sham, Thyrotoxicosis+Spirulina and Spirulina groups had normal histological structure but in Thyrotoxicosis group several hyperemia and epithelial slits in the corpus luteum. In conclusion it was suggested that spirulina can be used as a therapeutic agent to return the biochemical values to normal limits for the serum T3 and T4 values were lower and TSH values were higher in the Thyrotoxicosis + Spirulina group than the Thyrotoxicosis group, and these values were close to the Control group; The fact that the expression of ATF6 and Ceramide was more intense in the ovarian tissue of rats in the Thyrotoxicosis + Spirulina and Spirulina groups than the other groups indicates that Spirulina may have a stimulating effect on ATF6 and ceramide in ovarian tissue.