Dolaylı vergilerin gelir dağılımı üzerine etkisi: Panel veri analizi ile ülkeler arası bir karşılaştırma
The effect of indirect taxes on income distribution: A country comparison with panel data analysis
  1. Tez No: 654778
  2. Yazar: NAĞME BUĞSE ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni liberal dönem ile birlikte dönüşen ekonomik ve siyasi yapının öne çıkan araçlarından biri olan dolaylı vergilerin gelir dağılımı üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada öncelikle temel kavramsal çerçeve çizilmiştir. Değişen ekonomi politikaları çerçevesinde gelir dağılımının etkileri dikkate alındığı için bu dönüşümü getiren süreç ve dönüşüm sonrası oluşan yeni kavramsal çerçeve ekseninde dünya ekonomisinin yeni görünümü ortaya konmuştur. Gelir dağılımı ile dolaylı vergiler arasındaki ilişki panel veri kullanılarak sınanmıştır. Yapılan ampirik çalışmaya ilişkin yirmi yıl ve elli dokuz ülkeyi kapsayan veriler genel olarak çoğunlukla uluslararası örgütlerin veri sistemlerinden alınmıştır. Ancak bu temel veri kaynaklarından elde edilemeyen veriler için ülke raporları, ülke istatistik merkezleri veri kaynakları, uluslararası yayınlar gibi kaynaklara başvurulmuştur. Yapılan ampirik çalışmada, rassal etkiler modelinden çıkan sonuçlara göre, dolaylı vergilerin gelir dağılımı üzerinde olumsuz etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of indirect taxes, one of the primary instruments economic and political structure transforming with new liberal era, on income distribution. In the study, conceptual framework has been drawn first. The process causing such transformation due to the effects of income distribution taken within the scope of changing economic policies, and the new outlook of global economy within the new conceptual framework following the said transformation have been provided. The relationship between income distribution and indirect taxes has been tested using panel data. Data on the empirical study covering two decades, and fifty-nine countries have been taken from the databases of international organizations. On the other hand, for the data which were unavailable in such main databases, country reports, national statistics databases and international publications have been used. In the empirical study conducted, according to the results obtained from random effect model, it has been observed that indirect income taxes have a negative effect on income distribution.