Supervisory monitoring and control of temperature and humidity using a wireless sensor network
Kablosuz sensör ağı kullanılarak nem ve sıcaklığın denetleyici kontrolü
  1. Tez No: 654779
  2. Yazar: MIDHAT HUSSEIN IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGAY KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kablosuz algılayıcı ağları (WSN'ler), çok sayıda algılayıcıdan gelen alım verilerine göre cihazları kontrol ederek ve izleyerek kullanıcılara çeşitli seçenekler sunabilen çağdaş tekniklerdir. Bu araştırmanın ana amacı sıcaklık ve nem değerlerinin gözetimsel denetimini WSN yapısı ile uygulamak ve test etmektir. Bu tezde WSN ve denetim sisteminin bilgisayar benzetim modeli ve test sonuçlarının yanı sıra deenysel sonuçlar ve denetim uygulamasının gerçek zamanlı sonuçları sunulmuştur. Deneysel sistem DHT11 algılayıcısı, Atmega-328 mikrodenetleyici ve değişkenlerin denetimi için yazılımdan oluşmaktadır. Bu çalışmada WSN uygulaması için uygun olan uzak mesafe ve iletim hızı başarımları nedeniyle ZigBee protokolü tercih edilmiştir. Oransal İntegral Türevsel (PID) denetim kuralı tasarlanmış ve WSN'deki sıcaklık ve nem denetimi çevrimleri için ayarlanmıştır. Tasarlanan WSN ve denetim sistemi, bilgisayar benzetimi ve gerçek zamanlı testlerle test edilmiş ve sonuçların, önerilen sistemin gerçek uygulamalara uygunluğunu kanıtlayan tatmin edici başarım ortaya koyduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The wireless sensor networks (WSNs) are contemporary techniques that can provide several options to users by controlling and monitoring devices according to reception data from numerous sensors. The main goal of this research is to implement and test supervisory control of temperature and humidity values in a WSN configuration. This thesis presents a simulation model and test results of the WSN and control system in computer environment as well as the experimental results and control implementation in real time. The experimental system consists of a DHT11 sensor, ATmega-328 microcontroller and software for control of the variables. In this research ZigBee protocol is preferred for its suitability for long-distance and speed to transmit information with good performance to implement WSN. A Proportional Integral Derivative (PID) control law is designed and tuned for temperature and humidity control loops in the WSN. Performance of the designed WSN and control system is tested via computer simulations and real time tests, and results reveal satisfactory performance proving applicability of the proposed system in real applications.