Bâb-ı Meşîhat Sicill-i Ahvâl Dairesi ve personel dosya sisteminin oluşumu ve gelişimi
Bâb-ı Meşîhat Sicill-i Ahvâl Office and the formation and development of the staff file system
  1. Tez No: 654803
  2. Yazar: ÇİĞDEM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN SARIYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nde Şeyhülislamlık bünyesinde görevli tüm memurların resmi personel kayıtları olan ve modern anlamda personel özlük dosyaları olarak tanımlayabileceğimiz, Sicill-i Ahvâl kayıtları ele alınmıştır. Tezin kapsamı İstanbul Müftülüğü Meşîhat Arşivi Sicill-i Ahvâl Dâ'iresi'ne ait dosyalar ile sınırlı tutulmuştur. Tezin başlıca hedefi; bürokratik yapının değiştiği Tanzimat döneminde şeyhülislamlık makamına bağlı personel dosya sisteminin oluşumu ve gelişimini ortaya koyabilmektir. Çalışma genelinde konu ile ilgili arşiv malzemesinin tespiti yapılmış ve tespit edilen belgeler diplomatika ilmi açısından değerlendirilmiştir. Bu kapsamda tez; giriş ve üç ana başlıktan oluşmaktadır. Giriş bölümünde; çalışmanın önemi, konunun mahiyeti ve çalışma aşamaları ile izlenen metod ele alınmıştır. İlk bölümde, Bâb-ı Meşîhat Sicill-i Ahvâl Dâ'iresi'nin tarihçesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm, Bâb-ı Meşîhat Sicill-i Ahvâl Dâ'iresi'nin arşiv malzemesinin incelenmesine ayrılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Sicill-i Ahvâl dosyalarındaki belge türleri incelenmiş, belge formları ve diplomatik özellikleri ortaya konularak, konunun genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Registry-i Ahvâl records, which are the official personnel records of all officials working in the Şeyhülislam Institution in the Ottoman Empire and which can be defined as personnel personal files in the modern sense, are discussed. The scope of the thesis is limited to the files belonging to the Istanbul Mufti Meşîhat Archive Registry-i Ahvâl Office. The main goal of the thesis is; to reveal the formation and development of the personnel file system affiliated to the Şeyhülislamlık during the Tanzimat period when the bureaucratic structure changed. Throughout the study, the archive material related to the subject was determined and the detected documents were evaluated in terms of diplomatics. In this context, the thesis; It consists of introduction and three main titles. In the introduction part; The importance of the study, the nature of the subject and the working stages and the method followed are discussed. In the first part, the history of the Office of the Bâb-ı Meşîhat Sicill-i Ahvâl is emphasized. The second chapter is devoted to the examination of the archive material of the Office of the Bâb-ı Meşîhat Registry Sicill-i Ahvâl. In the third part of the study, the document types in the Registry-i Ahvâl files were examined in terms of archivalism, and a general evaluation of the subject was made by revealing the document forms and diplomatic features.