İlk Ukrayna operası 'Zaporozec za Dunayem'ın incelenmesi
Analysis of the first Ukrainian opera 'Zaporozec za Dunayem'
- Tez No: 654802
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Semen Gulak-Artemovsky'nin 1862 yılında yazdığı Ukrayna'nın ilk operası olan“Zaporozec za Dunayem”incelenmiştir. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışmaları yöntemi esas alınmıştır. Araştırma sürecinde önce eserin notalarına hemen ardından görsel-işitsel materyallere ulaşılmıştır. Daha sonra eser ile ilgili, geçmiş yıllarda yapılmış araştırma kaynakları taranarak eser ile ilgili veriler ortaya koyarak farklı açılardan analizler yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada,“Zaporozec za Dunayem”isimli operanın sahne dekorları başta olmak üzere müzikte, librettoda, kostümlerde ve karakterlerde iki farklı kültürün öğelerinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Bir yandan esere renk katmak için egzotik Türk tiplemeleri kullanılmakta, diğer yandan da bu eserde Ukrayna halkının günlük yaşamını, halk şarkılarını, danslarını popüler hale getirmeye çalışılmaktadır. Ukrayna ve Türk kültürünü taşıyan“Zaporozec za Dunayem”operasında“Alla Turca”(Alaturka) akımının görsel ve müzikal özelliklerinin kullanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“Zaporozec za Dunayem”, which is the first opera of Ukraine written by Semen Gulak-Artemovsky in 1862, has been examined. In this study, the case studies method, which is one of the qualitative research methods, was used. During the research process, first the notes of the work and then the audio-visual materials were reached. Afterwards, by scanning the research sources about the work in the past years, revealing the data about the work and analyzing it from different perspectives. In this study, it has been determined that elements of two different cultures are used in music, libretto, costumes and characters, especially in the stage decorations of the opera named“Zaporozec za Dunayem”. On the one hand, exotic Turkish characters are used to add color to the work, on the other hand, he tries to popularize the daily life, folk songs and dances of the Ukrainian people in this work. It was concluded that the visual and musical features of the“Alla Turca”(Alaturka) movement were used in the opera“Zaporozec za Dunayem”, which carries both the Ukrainian and Turkish culture.