Çin kaynaklarına göre Türklerin menşei hakkında bir inceleme 'Xianbeilerden Tuobalara (Tuoba Xianbei) Türk tarihi'
According the Chinese sources a survey about the origins of Turks 'Xianbei to Tuoba (Tuoba Xianbei) history of Turks'
  1. Tez No: 654814
  2. Yazar: ŞÜKRÜ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 499
Özet
Uzak Doğu Türk Tarihi, Kuzey bozkırlarında hüküm sürmüş Türk Halkları ve Orta Asya Türk Tarihi araştırmaları açısından yeri, son derece önemli olan Tuoba Wei Devleti (拓跋魏国: Ms. 420-589; Tabgaç Devleti) tarihinin köklerinin araştırılması maksadıyla bu çalışma hazırlanmıştır. Bu bağlamda çalışmaya Tabgaçların doğdukları boy topluluğu olan Xianbeiler incelenerek başlanmıştır. İlerleyen bölümlerde, Xianbeilerin köklerine doğru çalışma sürdürülmüştür. Bu bağlamda Xianbeilerin müstakil, bağımsız bir topluluk haline gelmeleri öncesi bağlı bulundukları topluluk olan Doğu Hu (东胡) ulusuna kadar inerek başlatılan bu çalışma Xianbeiler odağında ele alınmıştır. Öncelikle Xianbeilerin soy kökeni olarak aidiyetleri, dilleri ve dilleri bağlamında soy aidiyetlerini, Doğu Hu sisteminden ayrılan Xianbeilerden bir alt kolları olan Doğu Xianbeilere, Doğu Xianbeilerden de bir alt kolları olan Xianbei Tuobaların öne çıkışları ve askerî, siyasi anlamda kuzey bozkırında siyasi erk haline gelmelerine giden süreç incelenmiştir. Daha sonra ilk çıkış yerleri olan Gaxian Mağaralarından (嘎仙洞) Xiong-Nuların terk ettikleri topraklara kadar siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik, örf ve gelenekleri bağlamında yaşadıkları değişim ve dönüşümler incelenmiştir. Son olarak da Xianbeilerin alt kolu olarak Tuoba'ların Ms. I.-II. yüzyıla kadar olan süreç ile kısıtlı olmak üzere siyasi ve askerî anlamda güçlenmelerine giden aşamaları ve diğer boy ve topluluklar ile olan ilişkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the roots of the history of the Tabgach State (拓跋魏国: AD. (420-589) which has a significant place in terms of Far Eastern Turkish History, Turkic People who ruled in the Northern Steppes and Central Asian Turkish History. In this context, the study was started by examining the Xianbei, the tribal community in which Tabgachs were born. Afterwards, the study was expanded into the roots of Xianbei. Within this framework, this study, which was initiated by focusing on the East Hu (东 胡) nation, which was the community to which the Xianbei were dependent before they gain their independency, continued with the Xianbei at the centre. Firstly, the origins of the Xianbei in terms of their ancestry, their language, their ancestry with reference to their language were studied simultaneously with the Eastern Xianbeis, who were a sub-branch of the Xianbei separated from the Eastern Hu system, and the Xianbei Tuoba, who were also a sub-branch of the Eastern Hu system, and the transformation process that resulted in their military and political prominence in the northern steppe. Afterwards, the changes and transformations experienced by them within the context of their political, social, cultural, economic, customs and traditions were studied within the framework of the places from the Gaxian Caves (嘎仙洞), which were their place of origin, to the lands Xiong-nu abandoned. Lastly, as the sub-branch of the Xianbeis, the Tuobas (Tabgachs) were investigated regarding the stages leading to their strengthening in political and military terms and their relations with other tribes and communities, limited to 1st and 2nd centuries AD.