Peer- relatedness in elementary EFL classes: Its relation to student motivation and academic engagement
Yabancı dil olarak İngilizce dersinde akran ilişkisi: Öğrenci motivasyonu ve akademik katılımla olan bağıntısı
- Tez No: 654815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AIKATERINI MICHOU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin akran bağlılığı, L2 (İkinci Dil) motivasyon niteliği ve Türk EFL sınıflarındaki aracılı ve davranışsal katılımlarını incelemiştir. Öğrencilerin bağlılık duyguları kendilerine sözlü olarak sunulmuş olan Sosyal Arkadaşla İlişki Anketi (Furrer & Skinner, 2003) yoluyla ölçülmüştür. Öğrencilerin motivasyon niteliği ise öğrencilerle bire bir gerçekleştirilen TAT benzeri projektif yöntem (Katz, Assor, & Kanat-Maymon, 2008) yoluyla ölçülmüştür. Aracılı ve davranışsal katılımları davranışsal katılım anketi'nden (Skinner, Wellborn, & Connell, 1990) uyarlanan ve EFL öğretmenleri tarafından doldurulan kısa bir anket yoluyla ölçülmüştür. Örnek, Ankara, Türkiye'deki beş özel okuldan seçilen 62 birinci ve ikinci sınıf öğrencisiyle sekiz EFL öğretmenini içermektedir. Birinci ve ikinci sınıf öğrencileri on farklı EFL sınıfından katılmışlardır. Lojistik regresyon analizi birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin akran bağlılığının pozitif olduğunu ve kayda değer biçimde EFL sınıflarındaki özerk motivasyonlarıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin akran bağlılığı duyguları ve aracılı ve davranışsal katılımları arasında kayda değer bir bağlantı yoktur. Aynı şekilde öğrencilerin L2 motivasyon nitelikleri ve aracılı ve davranışsal katılımları arasında da kayda değer bir ilişki yoktur. Destekleyici analizler yalnızca özerk motivasyona sahip öğrencilerin aracılı ve davranışsal katılımları açısından yalnızca kontrollü motivasyona sahip öğrencilerden farklı olmadığını parametre dışı 2- bağımsız Mann Whitney U Testleri aracılığıyla göstermiştir. Bu bulgular ilkokuldaki EFL sınıflarındaki sosyal ortamın küçük yaştaki öğrencilerin motivasyon niteliği üzerindeki öneminin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated first and second grade students' peer-relatedness, quality of L2 motivation, and their agentic and behavioral engagement in Turkish EFL classrooms. Students' sense of relatedness was measured through the Relatedness to Social Partner Questionnaire (Furrer & Skinner, 2003), which was presented orally to students. Students' quality of motivation was assessed with a Thematic Apperception Test-Like (TAT-Like) projective measure (Katz, Assor, & Kanat-Maymon, 2008) in one on one interviews with students. Their agentic and behavioral engagement were measured through a short survey adapted from the Behavioral Engagement Questionnaire (Skinner, Wellborn, & Connell, 1990), which was filled by EFL teachers. Therefore, a mixed method and corss-informant assessment was adopted. The sample included 62 first and second grade students along with eight EFL teachers from five private schools in Ankara, Turkey. Students participated from 10 different EFL classrooms. Logistic regression analysis showed that these students' sense of peer relatedness was positively and significantly related to their autonomous motivation in EFL lessons. There was not any significant relation among students' sense of peer relatedness and their agentic and behavioral engagement. Similarly, no significant relation was found among students' quality of L2 motivation and their agentic and behavioral engagement. Supplementary analyses (non-parametric 2-independent Mann Whitney U Tests) showed that students with only autonomous motivation do not differ from students with only controlled motivation in their agentic and behavioral engagement. The findings of the study underscore the importance of the social environment in the elementary EFL classroom for young students' quality of motivation.