Manyetize suyun ketende (Linum usitatissimum L.) in vitro tohum çimlenmesi, sürgün rejenerasyonu ve tuz stresine tolerans/dayanıklılık üzerine etkisi
The effect of magnetized water on in vitro seed germination, shoot regeneration and tolerance/resistance to salt stress in flax (Linum usitatissimum L.)
  1. Tez No: 654820
  2. Yazar: ASLINUR ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Manyetik alan, bitkilerde büyüme ve gelişimi artıran bir etmen olarak bilinmektedir. Suyun manyetik alana maruz bırakılmasıyla elde edilen manyetize suyun, sulama suyu olarak kullanımının bitki gelişimine olumlu etkileri olduğunu belirten çalışmalar mevcuttur. Bitki laboratuvar araştırmalarının temelini oluşturan doku kültürü ve sürgün rejenerasyonu çalışmalarının amaçlarından biri, tolerans ve dayanıklılık eşiği yüksek bitkiler yetiştirmektir. Özellikle tuz stresi gibi büyük ekonomik ve ekolojik kayıplara neden olabilen abiyotik faktörlerin bitki gelişimine olan olumsuz etkilerinin hafifletilebilmesini ve artan dünya nüfusuyla birlikte tehlikeye giren gıda sorununun çözümü olabilecek verim artırımını destekleyen uygulamaların önemi giderek artmaktadır. Tohumdan itibaren güçlü bir şekilde yetişen bitkilerin stres faktörleriyle başa çıkabilme kapasitelerinin de yüksek olacağına dayanan bir hipotezle yürütülen bu tez çalışmasında, fide gelişimi ve sürgün rejenerasyonu için 0 (kontrol), 2, 4 ve 6 saat, tuza tolerans/dayanıklılık için ise 0 (kontrol), 24, 48 ve 72 saat 150 mT (militesla) manyetik alan şiddetine maruz bırakılan manyetize suyun; in vitro tohum çimlenmesi, sürgün rejenerasyonu ve tuz stresine tolerans/dayanıklılık üzerine etkisi irdelenmiştir. Keten doku kültürü çalışmalarında manyetize su ile hazırlanan besin ortamı kullanımının ketenin doku kültürü tepkisini ve tuza toleransını arttığı bulgularına ulaşılmıştır. Bu araştırma, dünyada in vitro bitki kültüründe bir ilk olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The magnetic field is known to increase the growth and development of plants. There are some studies indicating that the use of magnetized water, which is obtained by exposing the water to the magnetic field, as irrigation water has positive effects on plant growth. One of the aims of tissue culture and shoot regeneration studies, which form the basis of plant laboratory research, is to grow plants with high tolerance and resistance thresholds. It is necessary to alleviate the negative effects of abiotic factors such as salt stress on plant growth that can cause major economic and ecological losses. In addition, it is also important to support and encourage the practices which increase productivity and thereby address the food problem endangered with the increasing world population. This thesis is based on the hypothesis that plants that grow strong from seed will have a high capacity to cope with stress factors. In this study, 150 mT (millitesla) magnetic field strenght was applied to distilled water to examine in vitro seedling growth and shoot regeneration for 0 (control), 2, 4 and 6 hours. Then, for in vitro salt tolerance / resistance, the same magnetic field strength was applied for 0 (control), 24, 48 and 72 hours. In this flax tissue culture studies, it was found that the use of nutrient medium prepared with magnetized water increased the tissue culture response and salt tolerance of flax. This research is the first in the world in in vitro plant culture.