Kalsine ve ham mermer tozu ikameli çimentolu kompozitlerin fiziksel ve mekanik özelliklerine manyetize edilmiş suyun etkisi
Effect of magnetized water on the physical and mechanical properties of calcine and raw marble powder-based cementitious composites
- Tez No: 990206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, atık mermer tozunun ekonomiye faydalı bir şekilde geri kullanılması için çimento bağlayıcı kompozitler oluşturularak fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesidir. Ham mermer (HM) ve kalsine mermer (KM) çimentoya farklı ikame oranlarında (%0, %5, %10, %15, %20 ve %25) katılarak ve karışım suyu olarak da çeşme suyu (ÇS) ve manyetize su (MS) kullanılarak toplamda 17 farklı karışım oluşturulmuştur. Oluşturulan bu farklı 17 çimento bağlayıcılı kompozitin taze durum özellikleri (priz başlangıç, priz bitiş ve yayılma) ve sertleşmiş durum özellikleri (eğilme dayanımı, basınç dayanımı, su emme, porozite ve birim ağırlık) incelenmiştir. Oluşturulan numunelerden SEM ile mikro yapı analizleri incelenerek hidratasyon gelişimine bakılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar neticesinde MS kullanılarak üretilen çimento bağlayıcı kompozitlerin taze ve sertleşmiş durum özellikleri ÇS kullanılarak oluşturulan çimento bağlayıcı kompozitlere oranla önemli ölçüde iyileştiği görülmüştür. Ayrıca karışım suyu olarak MS'nin kullanılması basınç ve eğilme dayanımlarında artışlar sağlamıştır. Bu kompozitlerin özelliklerinde ikame oranına bağlı olarak HM veya KM kullanılması ile geliştiği gözlemlenmiştir. Böylece hem çimento kullanımından tasarruf edilecek hem de doğaya salınan karbondioksit (CO2) miktarı azaltılarak sürdürülebilirlik açısından önemli katkılar sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine the physical and mechanical properties of the waste marble powder, which is formed in an environmentally harmful way, by forming cementitious composites to be beneficial to the economy. A total of 17 different mixtures were produced by substituting raw marble (RM) and calcined marble (CM) to cement at different replacement rates (0%, 5%, 10%, 15%, 20% and 25%) and using tap water (TW) and magnetized water (MW) as mixing water. The fresh state properties (initial and final setting) and hardened state properties (flexural strength, compressive strength, water absorption) of these 17 different cementitious composites were investigated. Microstructure analyzes of the samples were examined by scanning electron microscopy. As a result of the results obtained from the study, it was observed that the fresh and hardened concrete properties of the cementitious composites produced using MW were significantly improved compared to the cementitious composites formed using TW. In addition, the use of MW as mixing water caused increases in compressive and flexural strengths. It was observed that the properties of this cementitious composites improve with the use of RM or CM depending on the replacement rate. Thus, both the use of cement will be saved and the amount of CO2 released to the nature will be reduced, and significant contributions will be made in terms of sustainability.