Alternative methods to control Fusarium spp. and mycotoxins produced in stored grains in Iraq
Irak'ta buğday depolarında sorun olan Fusarium türlerinin ve ürettikleri mikotoksinlerin mücadelesinde alternatif yöntemler
- Tez No: 995937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMER HORUZ, DOÇ. DR. KEVSER KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
soyut Bu çalışmada, buğday taneleri ile ilişkili mikotoksinleri konvansiyonel ve moleküler yöntemlerle üreten Fusarium türlerinin yerel izolatları belirlenecektir. (Mayıs-Temmuz 2022) dönemi için Irak'ın farklı yerlerinden (Bağdat, Süleymaniye, Basra, Anbar) 24 adet buğday numunesi toplanacak olup, tüm buğday tohumları farklı besiyerlerine (patates agar - dekstroz) ekilmiştir. Patates agar-dekstroz + oksalat malakit yeşili, malakit yeşili agar 2.5). Fusarium mantarı morfolojik ve kültürel tespitlerle tanımlanacak ve ardından bunu ITS primer çiftleriyle (ITS1 ve ITS4) PCR analizini kullanarak doğrulayacağız. Daha sonra optimal kültür koşullarında (PDB'de 28 günlük inkübasyon, pH 4, inkübasyon sıcaklığı 25 °C) mikotoksin üretme kabiliyetine sahip tüm izolatları ELISA teknikleri kullanarak izole ediyoruz. Bu çalışmada mikotoksinlerin verim ve özelliklerinin sağlanması, Fourier transform kızılötesi (FTIR) spektrometrisinin yanı sıra yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile belirlenecektir. Mikotoksin üreten izolatları belirledikten sonra, bu çalışmamızda bazı tedavilerin Fusarium üzerindeki etkisini ve mikotoksin üretme kabiliyetini ortaya koyacağız. Dodonia yapraklarının etanolik ekstraktının Fusarium mantarının etkisini engelleme olasılığının tespiti. (Konsantrasyonlar (20, 50, 70, 100, 140, 160 mg/ml) belirlendi ve mikotoksin üretme veya büyümesini engelleme yeteneğini engelledi. Etanol özütü, genellikle oldukça uçucu olan ve kararsız hale gelen ve biyolojik özelliklerini kaybeden uçucu yağlar içerir. maruz kalma üzerine özellikleri Işık, ısı, pH, nem ve oksijen için.Bu sorunların üstesinden gelmek için kitosan kaplı nanopartiküller hazırlayacağız.Kitosan ile kompleks oluşturması nedeniyle antifungalin ömrünü uzatır. 1- Bu çalışmada, optik spektrum ile belirlenen aşağıdaki konsantrasyonlara (1.5, 5, 12 mg/L) göre ozonlanmış suyun etkisi tespit edilecektir. Bu tedavinin mantarlar üzerindeki etkisini, büyümelerini ve mikotoksin üretme yeteneklerini inceleyeceğiz. 2- Manyetize suyun (500, 1000, 1500 Gauss) mantar fusarium üzerindeki etkisi ve manyetize suyun fusarium'un büyümesini engelleme veya önleme üzerindeki etkisi ve mikotoksin üretme yeteneği ortaya çıkarılacaktır. Tüm numuneler ve fusarium enfeksiyonunun kapsamı laboratuvarda teşhis edilir ve ardından HPLC ile incelenir. Tanelerin ozonlanmış su, manyetize su ve herhangi bir işlem görmeden su ile muamele edilmesinden sonra elde edilen sonuçlar karşılaştırılır ve sonuçları karşılaştırılır. Bu çalışmada yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile mikotoksinlerin verim ve özellikleri belirlenecektir. (Analiz her tedaviden önce ve sonra yapılır). Bu çalışmada, yukarıda belirtilen tedavilerin Fusarium'a olan etkisini ve mikotoksin üretme kabiliyetini ortaya koyacağız.
Özet (Çeviri)
Absract In this study, local isolates of Fusarium species that produce mycotoxins associated with wheat grains by conventional and molecular methods will be identified. Twenty-four wheat samples will be collected for the period between (May and July 2022) from different places in Iraq (Baghdad, Sulaymaniyah, Basra, Anbar) and all wheat seed samples were planted on different media (potato agar - dextrose). Potato agar-dextrose + oxalate malachite green, malachite green agar 2.5). Fusarium fungus will be identified by morphological and cultural determinations and then we confirm this using PCR analysis with ITS primer pairs: (ITS1 and ITS4). We then isolate all isolates that have the ability to produce mycotoxins under optimal culture conditions (28 days of incubation in PDB, pH 4, incubation temperature 25 °C) using ELISA techniques. Ensuring the yield and properties of mycotoxins in this study will be determined by high performance liquid chromatography (HPLC) as well as Fourier transform infrared (FTIR) spectrometry. After identifying mycotoxin-producing isolates, we will in this study reveal the effect of some treatments on Fusarium and its ability to produce mycotoxins. Detection of the possibility of the ethanolic extract of Dodonia leaves to inhibit the action of the fungus Fusarium. (Concentrations (20, 50, 70, 100, 140, 160 mg/ml) were determined and inhibited the ability to produce mycotoxins or inhibit its growth.The ethanolic extract contains essential oils that are often highly volatile and become unstable and lose their biological properties upon exposure. For light, heat, pH, moisture and oxygen.To overcome these problems we will prepare nanoparticles coated with chitosan.Because of the complex formation with chitosan and thus, increases the life of the antifungal. 1- in this study The effect of ozonated water will be detected according to the following concentrations (1.5, 5, 12 mg/L) determined by the optical spectrum. We will study the effect of this treatment on fungi, their growth and ability to produce mycotoxins. 2- we will study The effect of magnetized water (500, 1000, 1500 Gauss) on the fungus fusarium and the effect of magnetized water on inhibiting or preventing the growth of fusarium will be revealed, and its abillity to produce mycotoxin . All samples and the extent of fusarium infection are diagnosed in the laboratory and then examined by HPLC. The results after treating the grains with ozonized water, magnetized water and water without any treatment are compared and their results are compared.The yield and properties of mycotoxins will be determined in this study by high performance liquid chromatography (HPLC). (The analysis is done before and after each treatment). In this study, we will reveal the effect of the above-mentioned treatments on Fusarium and its ability to produce mycotoxins.