Taşıma gücü zayıf zeminlerdeki limanlarda karşılaşılan problemler ve çözüm yöntemleri
The Problems and solutions for bearing capacity of the weak soil in ports
  1. Tez No: 65483
  2. Yazar: ABDULLAH ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA EFTELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
II ÖZET Liman yeri seçiminde genelde ana yollara, ticari ve sanayii bölgelere yakın yerler seçildiğinden genellikle liman sahasının geoteknik özellikleri ikinci planda kalmaktadır. Türkiye'nin batı sahilleri gibi girintili çıkıntılı kıyılarının çok olması nedeniyle koylar ve körfezlerde akıntı etkili olamamakta organik, inorganik ve erozyon sebebiyle taşıma gücü zayıf zeminlerle çok sık karşılanmaktadır (Örnek : İzmir, Marmaris, Burhaniye, Alaçatı, Yalova Limanları). Taşıma gücü zayıf olan zeminlerde liman inşaatı yapmak yeterli önlemler alınmadığı takdirde oldukça pahalı ve uzun süren inşaat olduğundan zaman ve ekonomik açıdan büyük zararlara sebep olmaktadır. Limanlardaki yük kapasitesinin artırılması sonucunda yüksek tonajlı yükler, konteyner krenleri, ağır yük vinçleri ile özellikle yük kapasitesi artırılan eski limanlardaki zeminlerde taşıma gücünün yeniden gözden geçirilmesi de bir zorunluluk haline gelmiştir. Taşıma gücü zayıf liman zeminlerindeki problemlere ekonomik dizayn hazırlamak alternatif yöntemlerin bilinmesi sonucu doğru çözüm yolu bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The distance of the main road, commercial and industrial areas, is considered at the location selection of the ports. Therefore, generally the secondary plans geotechniques properties of the soil. Western coast of Türkiye contains many irregular interliner therefore the bays and the gulfs not effected from the current as a result frequently many organic and inorganic precipitation forms on the weak soil of the ports (Exp. Izmir, Marmaris, Burhaniye, Alacati, Yalova ports etc.). If the begining not take measure to construction of ports weak soil, the duration of construction will be long time and the cost expensive. This means the lost of time and money. It will be necessary revision of the soil of all the ports, when to increase the capacity by means of increase the tonaj by using heavy cranes and containers. The best solution of the problems at the unsound soil ports will be find by using suitable alternative method by means of the prepearing economic design.